Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pákistánský uprchlík z Drahonic má nejspíš tuberkulózu. Muže hlídá policie

Česko

  17:23
DRAHONICE - U jednoho z uprchlíků v zařízení v Drahonicích na Lounsku se objevilo podezření na tuberkulózu. Informaci České televize v pátek potvrdil vedoucí střediska Jan Novotný. Další dva, kteří s ním byli na pokoji, jsou v izolaci. Uprchlík z Pákistánu je na plicním oddělení ústecké Masarykovy nemocnice. Výsledky testů budou mít lékaři k dispozici v pondělí.

Tuberkolóza foto: Lidovky.cz

Podezření se objevilo ve čtvrtek kolem 11:00 v souvislosti s výsledkem rentgenového vyšetření jednoho z klientů, sdělila mluvčí ministerstva vnitra Petra Kučerová. Muž byl poté převezen do ústecké nemocnice. Lékaři podle mluvčího Krajské zdravotní Jiřího Vondry postupují stejně jako u jiných pacientů s podezřením na tuberkulózu.

„Zatím není potvrzena aktivní forma této choroby, probíhají vyšetření. Postupujeme standardním způsobem jako u jakéhokoli jiného pacienta, není to nic výjimečného,“ řekl Vondra. Muže podle informací hlídá policie.

V pondělí by měly být podle Kučerové dokončeny výsledky vyšetření a podezření by mělo být potvrzeno nebo vyvráceno. Podle mluvčí ministerstva se letos v záchytných zařízení pro cizince objevily dva případy tuberkulózy plic. V Drahonicích nyní platí bezpečnostní opatření. „Musíme se zatím chovat tak, jako by bylo onemocnění potvrzeno,“ uvedl Novotný. Platí zákaz přemisťování uprchlíků mimo zařízení. Nikoho nového v Drahonicích nesmí ani přijmout.

Uprchlické zařízení v Drahonicích

V areálu bývalé věznice je podle Novotného stále 80 uprchlíků, které převezla Správa uprchlických zařízení do Drahonic z Bělé na Mladoboslavsku 12. října.

Objekt v Drahonicích je uzavřený, má kapacitu 240 míst. Obehnán je dvěma ploty, cizinci ho nesmí volně opouštět. Do zařízení nastoupilo v říjnu 60 zaměstnanců.

Před otevřením Drahonic vznikla petice místních občanů, kteří uprchlíky v areálu věznice nechtěli. Obyvatelé přilehlého Lubence poslali teď dopis premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), v němž si stěžují na to, že z oblasti podle nich vzniká mimo jiné i kvůli uprchlickému zařízení sociálně vyloučená lokalita. Radka Fialová

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat