1. září 2014 9:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Palestina posílá nového velvyslance, toho posledního zabila bomba v trezoru

Palestinská ambasáda v Suchdole se otevřela veřejnosti. Fotografování bylo zakázáno. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Palestinská ambasáda v Suchdole se otevřela veřejnosti. Fotografování bylo zakázáno. | foto: ČTK

PRAHA Palestinci vybrali nového velvyslance pro Českou republiku. Formálně po devíti měsících nahradí Džamála al-Džamála, kterého na Nový rok zabila bomba uložená v trezoru ambasády. Nástupce diplomata již získal souhlas českého prezidenta.

„Nový velvyslanec Chálid al-Atraš už má agrément od prezidenta Miloše Zemana a minulý týden požádal pro sebe i pro svou rodinu o diplomatická víza na českém styčném úřadu v Ramalláhu,“ potvrdil Lidovým novinám český diplomatický zdroj.

 Al-Atraš má do Prahy přijet s manželkou a dvěma plnoletými syny. Dosud působil od roku 2010 jako velvyslanec státu Palestina v Sarajevu. V uplynulých týdnech byl známou mediální tváří, protože na satelitním kanálu al-Džazíra Balkans vysvětloval palestinské postoje k ozbrojenému konfliktu v oblasti Gazy.

„Z Bosny už velvyslanec odjel, teď si v Ramalláhu zařizuje na ministerstvu zahraničí všechno potřebné, na česká víza bude čekat tak dva týdny, takže do měsíce bude v Praze,“ potvrdil pro Lidové noviny palestinský diplomat. V Česku by měl být čtyři roky.

  • Celý článek čtěte v pondělních Lidových novinách. 
Břetislav Tureček