Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
15. května 2018 16:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Palestinské velvyslanectví v Česku kritizovalo přesun americké ambasády do Jeruzaléma

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

PRAHA Palestinské velvyslanectví v Česku v úterý odsoudilo pondělní přesun americké ambasády v Izraeli do Jeruzaléma. Spojené státy tím nesou odpovědnost za eskalaci násilí mezi Izraelem a Palestinou, uvedlo velvyslanectví v tiskové zprávě. Česko chce do konce května otevřít v Izraeli honorární konzulát a do konce roku Český dům. Prezident Miloš Zeman usiluje o to, aby Praha stejně jako USA přesunula do Jeruzaléma i své velvyslanectví.

Podle Palestinců porušily USA přesunutím ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma mezinárodní právo. „Palestinský lid považuje americké velvyslanectví v okupovaném Jeruzalémě za nelegální osadu a tím americká administrativa nese plnou zodpovědnost za eskalaci situace s nedozírnými důsledky,“ uvedlo palestinské zastoupení. Podle něj USA tímto krokem přišly o možnost vystupovat jako nestranný prostředník ve vyjednáváních mezi Izraelem a Palestinci.

Velvyslanectví kritizovalo také oslavu, která se konala u příležitosti otevření amerického zastoupení. „Vyjadřujeme lítost nad účastí několika států na oslavě přesunu amerického velvyslanectví do okupovaného Jeruzaléma. Tyto státy také nesou přímou či nepřímou odpovědnost za prolití krve v Palestině, zejména v pásmu Gazy,“ uvedli Palestinci. Český velvyslanec v Izraeli se zúčastnil nedělní recepce u příležitosti otevření americké ambasády, na pondělním slavnostním otevření přítomen nebyl.

Palestinci v tiskovém prohlášení rovněž uvítali plánované stanovisko Evropské unie, které mělo být k americkému kroku kritické. Přijetí stanoviska ale zablokovaly Česko, Maďarsko a Rumunsko.

Americký prezident Donald Trump přemístění velvyslanectví oficiálně oznámil loni v prosinci. Učinil tak navzdory přesvědčení většiny států, že o statusu Jeruzaléma by mělo být rozhodnuto až po dosažení mírové dohody mezi Izraelem a Palestinci.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael obsadil v roce 1967 a později anektoval. Izraelská vláda ale považuje Jeruzalém za nedělitelné hlavní město židovského státu.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...