Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

„Pan Polanski je opět volný“

Česko

Třiatřicetiletá kauza Romana Polanského nabrala nový směr. Švýcarská justice rozhodla, že po téměř deseti měsících od chvíle, kdy slavného režiséra zadržela, ho i přes četné žádosti zpět do Spojených států nevydá, a naopak ho propustí na svobodu.

BERN/PRAHA „Pan Polanski se nyní může svobodně pohybovat. Od 11.30 je opět volný,“ uvedla švýcarská ministryně spravedlnosti Eveline Widmerová-Schlumpfová na včerejší tiskové konferenci. Zároveň také potvrdila, že oscarový režisér, který byl od prosince loňského roku v „domácím vězení“ na své chatě v Gstaadu, byl již zbaven monitorovacího zařízení, jež sledovalo každý jeho pohyb.

Roman Polanski, v roce 1977 americkou justicí obviněný z pohlavního styku z nezletilou, prchal před rozsudkem bezmála třiatřicet let. Usadil se ve Francii a i přes vydaný zatykač ho žádná ze zemí, do kterých přijížděl představovat své filmy, nikdy nezadržela. Až na švýcarskou policii. Ta ho zatkla minulý rok na konci září, když na tamějším filmovém festivalu měl přebírat cenu za celoživotní dílo. Od té doby se Spojené státy snažily docílit jeho navrácení zpět na své území a tak uzavřít celou kauzu. Během rozhodování, zda režiséra vydat, či nevydat, jeho právníci dosáhli alespoň přemístění z vazební věznice na chatu v alpském středisku. Spojené státy nemohou tento verdikt napadnout Včerejším rozhodnutím švýcarského soudu ale nastal zlom v celém případu. Jak zdůraznila WidmerováSchlumpfová, americká strana „nemůže rozhodnutí o propuštění nijak napadnout“, protože se nerozhodovalo o tom, jestli je Polanski vinný či nevinný, ale pouze o jeho vydaní. „To ostatní není naše starost,“ doplnila ministryně. V souvislosti s konečným verdiktem zamítnout žádost o vydaní WidmerováSchlumpfová uvedla dva hlavní důvody, proč tak soud po několika měsících rozhodl.

Prvním z nich je prý to, že nelze vyloučit „pochybení“ z americké strany. Tamní právní zástupci prý neposkytli záznam ze soudního slyšení v Los Angeles, které se konalo letos v lednu. To by prý mohlo prokázat, že „soudce, jemuž byl případ v roce 1977 svěřen, souhlasil se 42denním pobytem Polanského v psychiatrické léčebně při kalifornské věznici, což by znamenalo veškeré potrestání, k němuž byl režisér odsouzen“.

Druhým důvodem je skutečnost, že slavný filmař v září 2009 přijel (stejně jako tomu bylo vždy i předtím) na mezinárodní filmový festival v Curychu v „dobré víře, že ho tato cesta nijak právně nepoškodí“.

Ministryně na vysvětlenou také připomněla, že se Polanski ve Švýcarsku pravidelně zastavoval již od roku 2006 a „i přesto, že byl na seznamu hledaných osob, nikdy ho žádné místní úřady nijak nekontrolovaly“. „Teď může odjet do Francie nebo do Polska... Kamkoli, kde ho nezatknou,“ dodala WidmerováSchlumpfová.

„Je to obrovská satisfakce a velká úleva po té vší bolesti, kterou Roman Polanski i jeho rodina utrpěli,“ řekl režisérův právník Herve Temime. A jak prozradil, šestasedmdesátiletý Polanski i přesto stále tajně doufá, že se jednou bude moci do Spojených států vrátit.

Autor: