Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obrali bezdomovce o pohádkovou výhru. Čeká je 6 let vězení

Česko

  13:28aktualizováno  15:54
PRAHA - Jana Černá a Miroslav Šoška si odpykají šest let ve vězení za to, že připravili bezdomovce o 30 milionů korun, které vyhrál v loterii. Ve čtvrtek o tom rozhodl odvolací Vrchní soud v Praze, který páru o rok zpřísnil původně uložený trest. Dvojice také musí muži bez domova vrátit většinu peněz z výhry.

Jana Černá a Miroslav Šoška, kteří podle obžaloby zpronevěřili bezdomovci třicetimilionovou výhru v loterii. foto: ČTK

"Velice významnou přitěžující okolností je výše způsobené škody a také hrubé zneužití mentálního handicapu poškozeného," zdůvodnila zvýšení trestu předsedkyně odvolacího senátu Lenka Konopová. Poukázala také na to, že Černá s Šoškou trestného činu nelitují a neprojevili snahu o napravení svého jednání.

ČTĚTE TAKÉ:

Bezdomovec František Václavek, který přebýval u stanice metra Českomoravská, sázel pravidelně. Vítězný tiket s náhodně vybranými čísly 6-17-19-34-37-49 podal v červnu roku 2010. Když se dověděl, že vyhrál miliony, pochlubil se řadě lidí. Mimo jiné i Černé se Šoškou, kterým příležitostně vypomáhal v cukrárně. Černá se nabídla, že vše ověří u sázkové kanceláře, a poté mu zalhala, že k vyzvednutí peněz bude potřebovat dva doklady totožnosti a vlastní účet.

Luxus za lest

Důvěřivý a lehce mentálně retardovaný Václavek účet neměl a z dokladů vlastnil pouze občanský průkaz, takže souhlasil s tím, že vyzvednutí výhry zařídí Černá. Ta se před zaměstnanci loterijní společnosti prohlásila za výherkyni, vyzvedla zálohu a zbytek peněz si nechala poslat na své konto.

Se Šoškou si následně koupili luxusní vilu v Klánovicích a auta, přičemž Václavka s sebou brali ke všem obchodním jednáním. Bezdomovce pak v domě nechali devět měsíců bydlet a tvrdili mu prý, že je jeho majitelem. V květnu 2011 se s ním ale pár pohádal a muž nakonec opět skončil na ulici.

Pár musí bezdomovci podle verdiktu vrátit 25,3 milionu korun - 13 milionů zajistil soud na účtu Černé a 12,5 milionu stála vila. O zbylé peníze se má Václavek přihlásit v občanskoprávním soudním řízení.

"Je to pěkný pocit," reagoval pětapadesátiletý bezdomovec na skutečnost, že mu soudy daly definitivně za pravdu. V minulosti uvedl, že si chce z výhry koupit byt. Sázet prý hodlá dál, protože kartářka mu kdysi předpověděla dvě velké výhry.

Černá s Šoškou po vyhlášení rozsudku odmítli odpovídat na dotazy novinářů a rychle opustili soudní budovu. Verdikt se pravděpodobně pokusí zvrátit u Nejvyššího soudu. Trvají na verzi, že vítězná sázenka byla jejich, protože Šoška prý svěřil bezdomovci peníze s pokynem, aby mu je vsadil.

Pražský městský soud dvojici loni původně osvobodil s tím, že se tvrzení obžaloby nepodařilo jednoznačně prokázat. Odvolací vrchní soud však kauzu vrátil k dalšímu projednání a jiný senát pražského městského soudu pak po novém hlavním líčení uznal pár vinným.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte
Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte

Příběh začátku nového života, který jednou jako dárek můžete věnovat svému dítěti. Každý rok jedna otázka a tři roky odpovědí, ze kterých vznikne...

Mohlo by vás zajímat