Pátek 11. října 2024, svátek má Andrej
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pár slov o lobbistech kolem Klausových vlád

Česko

EKONOMICKÝ DIÁŘ V sobotním rozhovoru pro LN se Václav Klaus pustil na velmi tenký led. „Míra lobbování za dvacet let naší svobodné země nikdy nedosáhla úrovně, která vznikla za této vlády. To se žádné předchozí vládě nepodařilo,“ prohlásil na margo Topolánkova koaličního kabinetu. To však může prohlásit jen člověk, který si sotva vzpomene, co měl včera k snídani. Kdo si aspoň trochu pamatuje okolnosti pádu Klausovy vlády v roce 1997, ten dobře ví, že za ním už tehdy stály velice silné lobbistické tlaky. Klíčovou roli v něm tehdy hrál prodej Třineckých železáren společnosti Moravia Steel, která prostřednictví najatých profesionálů zlobbovala úředníky a ministry Klausovy vlády tak dobře, že železárny získala bez standardního úvěrového krytí. O Třineckých železárnách v roce 1995 dokonce jednalo politické grémium ODS, kde se za jejich prodej firmě Moravia Steel nejvíce zasazoval bývalý ministr financí Ivan Kočárník. Ten samý Kočárník, který umožnil nestandardní privatizaci České pojišťovny a později v už zprivatizovaném podniku nastoupil do představenstva. Tohle všechno však Václav Klaus neví a vědět nemůže. On se přece zajímal jen o občanský rozměr politiky ODS, nikoli o ten podnikatelský. Ale jak je možné, že v prezidentském úřadě ví o lobbingu kolem vlády vše? Odpověď je jednoduchá. Jeho přátelé z řad lobbistů si mu na Topolánka chodí stěžovat a na kolenou před prezidentským trůnem brečíkují, že jim všechny zakázky vyfoukl Marek Dalík.

Václav Klaus si asi myslí, že si tu nikdo nic nepamatuje. Jen proto si dovolí tvrdit, že až pod Topolánkem se z ODS stala PDS čili Podnikatelská demokratická strana. Prezident má velice selektivní paměť, a tak už asi zapomněl na své někdejší přátelství s Peterem Kovarčíkem, prominentním vládním lobbistou dané éry. Nepamatuje si ani na sedánky se šéfy polostátních bank, kteří mu výměnou za „neprivatizaci“ pomáhali udržovat při životě spoustu nevýkonných firem, jež později krachly (například Chemapol, jehož šéf Václav Junek měl ke Klausovi také velmi, ale opravdu velmi blízko). Rozdíl mezi svou ODS a Topolánkovou PDS Klaus popisuje následovně. „Já jsem vždycky v těchhle diskusích používal známý, okřídlený výrok pana Miltona Friedmana, který někdo je schopen pochopit, a někdo není schopen pochopit: I’m pro-market, I’m not pro-business. A pro mě to byl vždycky test, kdo tenhle jemný rozdíl chápe a nechápe. Ano, ODS se ze strany pro-market stala pro-business, což je fundamentální změna,“ prohlásil Klaus. Bonmot je to nádherný, ale pro současné chování prezidenta by se dal snadno modifikovat. Když už tak intenzivně bojuje proti ODS, měl by si uvědomit, že prezident tu nemá být „pro-party“, ale „pro-democracy“. Ten jemný rozdíl však Václav Klaus nikdy nepochopil.

O autorovi| Jaroslav Plesl, e-mail: jaroslav.plesl@lidovky.cz zástupce šéfredaktora

Chcete mít zářivý úsměv? Vyhrajte profesionální bělení zubů doma
Chcete mít zářivý úsměv? Vyhrajte profesionální bělení zubů doma

Toužíte po zářivém úsměvu, který dodá vašemu vzhledu sebevědomí? Nyní máte šanci si splnit sen o bílých zubech z pohodlí domova! Zapojte se do naší...