19. září 2018 18:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paradox na silnicích. Během dne bez úmrtí na silnici zahynuli už čtyři lidé

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Autonehoda (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autonehoda (Ilustrační foto) | foto: Týdeník policie

PRAHA Už čtyři oběti na životech si ve středu vyžádaly dopravní nehody v Česku, paradoxně v den, který evropská síť dopravních policií (TISPOL) vyhlásila Evropským dnem bez úmrtí na silnici. Dvě nehody se staly v noci a nad ránem na dálnici D1, další se odehrály v odpoledních hodinách na Vysočině.

Černý den na českých silnicích začal necelou hodinu po půlnoci, kdy na 151. kilometru D1 ve směru na Prahu srazilo osobní auto chodce. „Po střetu bylo tělo chodce odraženo do protisměrného jízdního pásu na Brno. Muž utrpěl zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Jen o pár hodin později a asi 70 kilometrů od místa první tragédie, zemřel v ranních hodinách při střetu osobního a nákladního auta další muž. V odpoledních hodinách pak zemřeli dva lidé při nehodách na Žďársku a Jihlavsku. U obce Vír na Žďársku se srazila dvě osobní auta, přičemž spolujezdec v jednom z nich na místě zemřel. U Větrného Jeníkova na Jihlavsku zemřel řidič osobního auta, které narazilo do stromu.

Cílem Evropského dne bez úmrtí na silnicích je, aby v tento den na evropských silnicích nevyhasl ani jeden život a v dlouhodobém horizontu došlo k výraznému a trvalému snížení počtu úmrtí a těžkých zranění při dopravních nehodách. České republice se tak dnešní cíl projektu splnit nepodařilo. Na druhou stranu v loňském roce zemřelo při dopravních nehodách na celém území Česka 502 lidí, což je nejnižší počet usmrcených od roku 1961, kdy policie zavedla ucelené statistiky nehodovosti.

V Česku je projekt součástí Evropského týdne mobility a klade si za cíl povzbudit účastníky provozu, aby více přemýšleli o svém chování na silnicích a postojích. Podle ředitele dopravní policie Tomáše Lercha by se v ČR mělo zlepšit hlavně ‚společenské vnímání bezpečnosti‘. Důležitá je prý i rodinná a dopravní výchova. „Na tu se v posledních letech poněkud pozapomnělo,“ uvedl Lerch. Součástí výuky je prý až od roku 2013, před tím se jí od 90. let nikdo moc nezabýval.

K projektu se letos poprvé připojila i Praha. Na Karlově náměstí ve středu organizátoři započali výstavu 17 andělů, kteří symbolizují počet obětí dopravních nehod v Praze za loňský rok. 11 z nich byli chodci, ti mají okolo krku tenisky. V letošním roce zemřelo při dopravních nehodách v Praze 24 osob.

Tereza Navrátilová, ČTK
  • 3Diskuse