130 let

Parkinsonici potřebují péči na míru. Zařizují si ji sami

Česko

PRAHA Jiní by si stěžovali, že se o ně stát nepostará. Občanské sdružení lidí s Parkinsonovou nemocí na to jde jinak. Když se v praxi ukázalo, že palčivě chybí stacionář zaměřený přímo na parkinsoniky, rozhodli se ho sami vybudovat. Už získali záštitu odborníků i peníze. Teď ale řeší další složitý úkol: shánějí vhodné prostory.

Zdravotní péče o lidi s Parkinsonovou chorobou se sice výrazně zlepšuje, moderní léky a práce odborných lékařů umožňují pacientům mnohem delší dobu prožít aktivně. Co ale chybí, je každodenní specializovaná sociální služba s rehabilitací, logopedií, vhodnou stravou a poradenstvím.

Pacienti sdružení ve Společnosti Parkinson se proto rozhodli vzít věc do vlastních rukou. Chtějí sami vybudovat stacionář. Díky němu by pacienti, kteří přestávají být plně soběstační, nemuseli do ústavu. Minulý rok se jim podařilo pro svůj projekt získat jeden z adventních koncertů České televize. Výtěžek byl přes milion korun. Jenže zdaleka nemají vyhráno. Jak říká Mária Opltová ze Společnosti Parkinson, jako velký problém se ukázalo shánění vhodných prostor.

Projekt počítá s tím, že stacionář vznikne při některém stávajícím sociálním ústavu. Chvíli vypadala situace téměř beznadějně. „Už se to ale zase zdá průchodné,“ věří předseda Společnosti Parkinson Václav Veselý.

Občanské sdružení oslovilo pražský magistrát, který zřizuje hned několik sociálních zařízení. V Praze je totiž nejvíc pacientů.

„Pracuje se na tom a vypadá to nadějně,“ říká o hledání vhodných prostor Ladislav Brzobohatý, vedoucí oddělení sociálních služeb magistrátu.

Proč vlastně parkinsonici o vlastní specializované zařízení usilují? V běžných domovech důchodců a ústavech sociální péče se prý o člověka s Parkinsonovou chorobou často neumí dobře postarat. Zjednodušeně řečeno tu na ně spěchají. Jeden ze základních problémů spojených s touto nemocí je zpomalení pohybů. Zvláště ráno, než začnou účinkovat léky. Pokud režim na oddělení vyžaduje, aby po probuzení brzy vstali z postele, hrozí jim pády a poranění. „Chápu jejich pocity,“ říká Iva Holmerová, předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti: „Je výhodou, když tito lidé mají poučenou, znalou péči. Ústavy sociální péče ji často neumí poskytovat.“ Sama před lety zakládala centrum pro lidi s Alzheimerovou chorobou. „Prokázalo se, že je specializované centrum užitečné,“ uvedla Holmerová. Nejen že se tam starají o nemocné s Alzheimerem, ale navíc školí i pracovníky z dalších zařízení.

V České republice žije přes 10 tisíc lidí s Parkinsonovou nemocí. Mezi lidmi nad 60 let ji má jeden člověk ze sta.

***

Pacienti se rozhodli vzít věc do vlastních rukou. Chtějí sami vybudovat stacionář. Díky němu by nemuseli pacienti, kteří přestávají být plně soběstační, do ústavu.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás