Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Jsem schopný straně pomoct.‘ Paroubek si řekl o návrat do ČSSD, vedení to projedná

Česko

  6:00
PRAHA - Na nejvyšším vedení ČSSD by se mělo otevřít téma návratu bývalého šéfa strany Jiřího Paroubka. Své kolegy chce o přijetí jedné z nejvýraznějších osobností partaje posledních let přesvědčit Marek Semerád, šéf ČSSD na Kolínsku, kde by Paroubek rád působil.

ČSSD vedl Paroubek v letech 2005 až 2010. foto: MAFRA

Semerád vnímá potřebu návratu expremiéra o to naléhavěji, jak tragicky skončila sociální demokracie ve volbách.

Jiří Paroubek by rád vstoupil do místní buňky ČSSD v Cerhenicích na Kolínsku. Teoreticky by tomu nemělo nic bránit, cerheničtí sociální demokraté dali jeho členství zelenou už koncem června. Tamější starosta a současně předseda okresního vedení kolínské ČSSD Marek Semerád má za to, že strana by se neměla zdráhat přijmout Paroubkovy služby. Podobně zkušených politiků prý nemá nadbytek.

„Je to zakládající člen obnovené ČSSD. Já jsem se stýkal s exilovými demokraty, kteří stranu obnovili. Jeho zakládajícího úsilí si velmi cenili. Pokud má někdo takové zásluhy a chce být řadovým členem, tak bychom mu to měli umožnit,“ sdělil serveru Lidovky.cz Semerád. „Vím o něm, že v politice je proto, aby pomáhal lidem a naší straně, a ne proto, aby se osobně obohatil,“ dodal.

Cerhenická ČSSD chce Paroubkův návrat, navzdory Praze i vedení strany

Paroubek stojí mimo stranické struktury ČSSD šest let. Sociální demokracii opustil na podzim 2011. O rok dříve ji sice jako lídr dovedl k volebnímu vítězství, ale ČSSD do Strakovy akademie nepustila pravicová koalice v čele s ODS. Paroubek proto vyklidil pozici předsedy a stal se řadovým poslancem. Protože podle jeho mínění pro něj ČSSD nenašla odpovídající uplatnění ve sněmovně, opustil ji a založil si novou stranu Národní socialisté – LEV 21.

„Mohl bych nabídnout ČSSD své praktické zkušenosti, aby se začala posunovat po centimetrech někam jinam, než je v tuto chvíli,“ sdělil serveru Lidovky.cz Paroubek.

Jeho comeback má ale háček. Stanovy ČSSD říkají, že pokud chce bývalý člen znovu získat stranickou průkazku, musí to schválit jeho původní mateřská organizace. Na její rozhodnutí pak ještě musí dát razítko okresní i krajský výbor. Paroubek úřadoval v ČSSD v Praze 5, jenže celopražské vedení strany jeho návrat už v červnu odmítlo.

‚Paroubek by mohl být mentor ČSSD‘

Šéf kolínské ČSSD Semerád má ale plán, jak toto rozhodnutí zvrátit a Paroubkovi cestu do strany opět otevřít. Chce mluvit s předsedou ČSSD v Praze 5 Janem Smetanou i šéfem krajského výkonu výboru strany v hlavním městě Miroslavem Ludvíkem, aby bývalému premiérovi umožnili se opět zařadit mezi sociální demokraty. Oslovit je hodlá na ústředním výkonném výboru, což je nejvyšší orgán ČSSD mezi sjezdy, jenž se sejde 9. prosince.

„V každém případě budu požadovat, aby Jiří Paroubek byl přijat zpět do strany. Chci je požádat, aby svůj názor přehodnotili a umožnili mu vstup,“ vysvětlil Semerád. Paroubkovy rady by prý ČSSD potřebovala více než kdy jindy vzhledem k tomu, jak dopadla ve volbách. Expremiér by se podle něj mohl stát jakýmsi mentorem strany. Téma bude aktuální i proto, že se na výboru bude bezpochyby mluvit o restartu a budoucnosti ČSSD.

Jiří Paroubek není členem ČSSD již šest let.
Jiří Paroubek teď uvažuje o návratu do ČSSD na Kolínsku.

„Když byla dříve nějaká krize, tak vystoupil Valtr Komárek a nějakým způsobem dal straně cíl. Řekl, tohle se dělá špatně, tohle se dělá dobře, dával straně nějakou reflexi. A tohle nemůže dělat nikdo, komu je čtyřicet. To musí dělat někdo, kdo má nadhled. Tohle by mohl dělat Jiří Paroubek,“ představuje si Semerád. Tím především by prý mohl přispět k tomu, aby se sociální demokracie po volbách sebrala a dala se dohromady.

Nebudu do toho zasahovat, říká Paroubkova partnerka

Podle Paroubka musí ČSSD dramaticky předělat svůj program, změnit marketing a oslovit nové voliče, v tom všem by podle svého mínění mohl straně být užitečný. „ČSSD musí přicházet do společenského diskurzu s tématy, které mohou oslovit nové voličské skupiny. Orientace jenom na sociální témata je sice v zásadě správná, ale nemůže to být orientace jediná,“ tvrdí. Sám se spokojí s pozicí řadového člena, do popředí se hrnout nechce. 

Petr Dolínek je zcela neschopný lídr, který v Praze dovedl ČSSD někam, kde byla v roce 1990 v komunálních volbách. Tihle lidé by už asi neměli o straně rozhodovat a zamezovat práci lidem, kteří chtějí straně pomoct. Já si myslím, že jsem schopný straně pomoct a jsem na to připravený.  Jiří Paroubek pro Lidovky.cz

Zda mu bude ochotná ČSSD v Praze 5 dovolit vstup mezi sociální demokraty v Cerhenicích, není jasné. Její šéf Jan Smetana se zatím drží názoru celopražského vedení strany, které Paroubkovi pomyslné dveře přibouchlo. „Nižší orgán nemůže napadat rozhodnutí orgánu vyššího. To samé řeknu panu Semerádovi,“ sdělil serveru Lidovky.cz Smetana. Očekává však, že o Paroubkovi se jeho organizace pobaví. Sám ale k bývalému premiérovi zůstává rezervovaný, protože ČSSD prý můžou pomoci hlavně nové tváře.

Pikantní je, že jednu z místních buněk ČSSD v Praze 5 vede Paroubkova nová známost Gabriela Kalábková. Bývalá poslankyně ale za návrat svého partnera nijak plédovat nebude. „Moje místní organizace se k tomu oficiálně vyjadřovat nebude, je to věc čistě obvodního výkonného výboru,“ sdělila serveru Lidovky.cz Kalábková, se kterou se Paroubek sblížil letos po oznámení odluky od manželky Petry.

Paroubkova předchozí strana Národní socialisté-Levice 21. století na politické scéně paběrkovala. Pohořela v krajských, sněmovních i evropských volbách. Když v klání o Evropský parlament v roce 2014 dostala pouhých 0,46 procenta hlasů, Paroubek rezignoval na post předsedy partaje. Loňský rok pak stranickou průkazku národních socialistů definitivně odložil.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!