26. listopadu 2011 20:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paroubek: Za rozchod s ČSNS můžou mafiáni z ČSSD

Jiří Paroubek na sjezdu strany LEV 21.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek na sjezdu strany LEV 21. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Jiří Paroubek byl na kongresu své nové strany Národní socialisté - levice 21. století oficiálně zvolen předsedou. "Představuji si, že vývoj strany bude velmi dynamický," líčí v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Podle Paroubka připadá v úvahu i sloučení s patriotickým sdružením Moravané. Nevyloučil ani spolupráci s dalšími levicovými stranami včetně ČSSD, kterou však na sjezdu ostře zkritizoval.

LN Místopředsedy jste si určil sám. Neměli by ale větší legitimitu a silnější mandát, kdyby je volili delegáti?
Myslím, že mají velmi vysokou legitimitu. Byli zvoleni téměř jednomyslně jako členové předsednictva. U nové politické strany, kdy se lidé zas tolik neznají, je to nejkorektnější řešení. Než aby to byl nějaký omyl všech, ať je to raději omyl předsedy politické strany. Ale nemyslím si ani v jednom případě, že by to byl omyl. Jsou to kvalitní lidé.

Paroubkova nová strana:

LN Podle jakých kritérií jste je vybíral? Někteří z nich jsou zcela neznámí. Platí to třeba o slečně Holišíkové?
Tato dáma zde měla jedno z nejlepších vystoupení. Nejen proto, že hezky mluvila a dobře vypadá, ale i z hlediska obsahu. Neviděl jsem například Zdeňka Škromacha, ale i současného ministra práce a sociálních věcí, že by takhle fundovaně hovořili o důchodové reformě.

LN Dobře, ale podle jakých kritérií jste si spolupracovníky do vedení vybral?
Samozřejmě podle odborných.

S černými dušemi se rozejdeme


LN Naznačil jste, že výběr členů vedení strany ještě není konečný...

Určitě ne. Strana se bude rozvíjet, v rámci rozvoje do ní budou vstupovat noví lidé, ať už do předsednictva nebo do užšího vedení. Zcela nepochybně přijdou další místopředsedové. Uvidíte jestli za měsíc, za půl roku, nebo až na dalším sjezdu, ale já si představuji, že vývoj strany bude velmi dynamický. Zajímaví lidé mají otevřené dveře.

LN Jakým způsobem bude probíhat výběr členů strany, abyste zamezili vstupu tzv. černých duší?
Snažili jsme se dát do stanov takový mechanismus, který tomu zabrání. Může se stát, že přijdou lidé, kteří nebudou splňovat etická a politická kritéria. S těmi se rozejdeme, to je u nových stran pochopitelné.

LN V projevu jste se poměrně kriticky vymezoval vůči ČSSD, v jejíž řadách jste ještě donedávna působil. Umíte si představit nějakou formu politické spolupráce se sociálními demokraty?
Neuzavíráme se nikomu. Zcela pochopitelně k nám nejblíže mají subjekty na levici. Takže já nic takového nevylučuji, ale musí přestat s takovými akcemi, jako dnes zorganizovali pan Houska s panem Fišerou (dva ústečtí sociální demokraté, pozn. rekace) tady před vchodem, tedy kromě těch lidí z Dělnické strany, kterých tam nebylo moc. Takhle mohou svého koaličního partnera jedině odradit.

Jeden z plakátů proti Jiřímu Paroubkovi.

Jeden z plakátů proti Jiřímu Paroubkovi.

Recept pro Šluknovsko? Obnovit staré továrny


LN Zvažujete těsnější spolupráci s jinými politickými subjekty? Mluví se například o sdružení Moravané.
To jsou hovory, které probíhají spíše na lokální úrovni. Já je podporuji, protože Moravané mají určitý voličský potenciál a koneckonců já jsem se na Moravě narodil, takže je mi to sympatické. Ale o slučování s jinou stranou neuvažujeme. Neproběhlo ani sloučení se stranou ČSNS 2005, jen někteří její členové přišli k nám. Po zkušenosti, kterou jsem udělal s panem Jankem, se kterým jsem půl roku něco domlouval a on potom pod vlivem ústeckých mafiánů z ČSSD změnil názor, jsem nechtěl věci nechat náhodě. Každý kdo k nám přijde, musí souhlasit se stanovami a s deklarací ideových zásad.

LN Mluvíte o ústeckých mafiánech, dnes jste už tady řekl, že vás tito lidé z ČSSD vyštvali. Můžete být konkrétnější?
Já se k tomu nechci vracet, pro mě to už nemá žádný význam.

LN Mluvil jste i o tom, že vaše strana chce řešit problémy Šluknovského výběžku. Jak přesně byste je chtěli řešit?
Na to máme vypracovaný celý program. Je jisté, že to bezpečnostní řešení bylo nezbytné, ale nemůže fungovat samo o sobě. Chtěli bychom v tom kraji především posílit zaměstnanost. Toho se dá docílit jednak investicemi do dopravní infrastruktury, případně sanací některých objektů. V každém městě tam je továrna, která nefunguje. Je to problém, který vyžaduje komplexní řešení.

Najdete na Lidovky.cz