30. prosince 2010 7:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paroubkův pád je podle čtenářů LN největší domácí událostí roku 2010

Bývalý šéf ČSSD Jiří Paroubek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý šéf ČSSD Jiří Paroubek. | foto: ČTK

PRAHA Událostí roku 2010 je politický pád nyní už bývalého předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Alespoň podle čtenářů serveru Lidovky.cz, jejichž hlasy jednoznačně rozhodly o vítězi.

Paroubkův pád získal v anketě sedminásobně vyšší počet hlasů než stejný osud jeho bývalého politického rivala Mirka Topolánka - bývalého předsedy ODS.

Jíří Paroubek na jasné vítězství reagoval SMS zprávou: "Radost nemají jen čtenáři LN, ale také má rodina i já. S úžasem civím na Nečasovu vládu a na její výstřelky. Dostat po pár týdnech své činnosti do ulic desetitisíce lidí, prohrát ostudně komunální a senátní volby a předvést korupční megaskandál, proti tomu naše botičky od Diora jsou opravdu jen burský oříšek. Věnuji se teď racionálnějším věcem, nežli je vysoká politika."

Doplnil, že svůj pád nepovažuje za nějaké drama. "V demokraciích je běžné, že lídři stran odcházejí," uvedl Paroubek. "Teď se věnuji dceři, kterou jsem zanedbával. A psaní knih a článků. A také své kondici," konstatoval závěrem.

Anketa

Co bylo podle vás největší domácí událostí uplynulého roku?

Trest 86 let pro žháře z Vítkova 705
Topolánkův pád 975
Česko 3x zasáhly ničivé povodně 1015
Paroubkův pád 7041
Do vlády se dostaly nové tváře z VV a TOP 09 715


Připomeňte si Paroubkův sestup z politických vršin

Tehdejší šéf sociální demokracie Jiří Paroubek svolal 23. března
do Lidového domu jednu z mnoha stovek svých tiskových konferencí. Tentokrát, aby okomentoval hloupé výroky šéfa ODS Mirka Topolánka pro gay časopis Lui. Paroubek tehdy řekl, že Topolánek "ztratil soudnost a šíří nenávist ve společnosti". "Jediné řešení vidím v odchodu Mirka Topolánka z politického života," dodal předseda ČSSD.

Netušil, že za pár týdnů se z politického života – alespoň z jeho nejvyšších pater – bude muset odporoučet on sám. Především kvůli ztrátě soudnosti a šíření nenávisti ve společnosti. Vlastní stranu nevyjímaje.

Už dávno před Topolánkovým pádem bylo zjevné, že má většina socialistů Paroubka s ekipou jeho nejvěrnějších spojenců, od manželky Petry přes Jaroslava Tvrdíka až po Petra Dimuna, plné zuby. Kvůli nabubřelosti (kdosi to nazval jájínkovství), konfrontačnímu stylu a až přílišnému "tlačení na pilu". Těmi zuby ale mohli nespokojení Paroubkovi spolupracovníci tak maximálně skřípat. Dokud Paroubek vítězil, nic jiného jim nezbývalo.

Faktem je, že vzhledem k velikému náskoku ČSSD v předvolebních průzkumech pochyboval jen málokdo, že by se mohlo stát něco jiného. Tím méně pak Jiří Paroubek. Chvilka, kdy byl po dokončení pádu Topolánkovy vlády uprostřed evropského předsednictví zřejmě nejzelenějším politikem (dle barvy ve tváři) v Evropě, už byla dávno zapomenuta.

V kabinetu Jana Fischera zasedlo hned několik jeho "koňů", kteří straně přinášeli další kladné body (Pecina, Kohout), a vše se zdálo tak nějak "ložené". Jiří Paroubek ani nikdo z jeho okolí si nedokázali připustit, že by mohly významně zabodovat TOP 09 s Věcmi veřejnými a dát s ODS dohromady tak významnou většinu.

Když nadešel den sčítání výsledků, zůstával Jiří Paroubek před veřejností dlouho skrytý. Podle informací LN ale měl už od prvních momentů, kdy se začaly upřesňovat výsledky, jasno: rezignuje na funkci. Faktem je, že to byla jen z nouze ctnost, po vlastní "nevýhře" by v nejvyšším stranickém křesle beztak dlouho nevydržel.

Na interním jednání ČSSD oznámil svoji představu a poté šel do televize pogratulovat faktickým vítězům. Nebylo na něm znát ani zlomení, ani zlostná stránka, jak si ji lze pamatovat z roku 2006. Při projevu sice příliš svěží nebyl, ale zvládl ho jakž takž se ctí. O rezignaci ale ani slovo.

Když později během dne server Lidovky. cz napsal, že se Paroubek rozhodl skončit, jeho spojenci to desítky minut popírali nejen SMS, ale i tiskovými zprávami. Až večer Jiří Paroubek předstoupil před novináře a vše potvrdil. Za sebou měl pět let v čele sociální demokracie, kdy jeho strana sice dokázala zvítězit ve volbách do krajů a do Senátu v roce 2006, ale jinak šla vesměs od jedné volební porážky k druhé.

Paradoxní tak je, že nynější místopředseda hospodářského výboru sněmovny musel (i s Tvrdíkem a Dimunem) skončit ve chvíli, kdy vlastně vyhrál. Jen ne tak, jak si myslel. Ani to mu dnes nebrání, aby své kolegy pravidelně neostřeloval na sociální síti Facebook prostřednictvím blogu Vaše věc a vlastně kdekoli a kdykoli je to možné a někdo se ho na to zeptá.


Petr Kolář, valLucie Vadlejchová, spaŠárka Pálková