LONDÝN/PRAHA „Detektiv Poirot je pro mě taková směs národností, trošku Francie a trošku Belgie. Vlastně jsem vždy hrál tak trochu cizince,“ říká v rozhovoru pro stanici BBC David Suchet k motivaci pro roli slavného detektiva Agathy Christie. Inspirací pro jeho životní cestu je však mnohem víc.
Koncem roku natočil Suchet pro BBC jeden z dílů programu „Kdo vlastně jsi?“, kde slavní hledají své rodinné kořeny. Suchet na začátku svého pátrání znal jen údaje o prarodičích z matčiny strany. Suchet vzpomíná, jak velký vliv měli na jeho budoucí povolání. Jeho babička Elsie vystupovala jako kabaretní umělkyně a dědeček James se živil jako fotograf. Pracoval pro britská média, fotografoval známé osobnosti od Einsteina až po britského krále Edwarda III. a jeho přítelkyni Wallis Simpsonovou. Jeho snímek byl jedním z prvních, kde byl dlouho utajovaný pár zachycen. Prarodiče z otcovy strany Suchet nikdy nepoznal. Jediné, co věděl, bylo to, že tato část jeho židovské rodiny žila v Jižní Africe. Dědeček Isidor Suchedowitz se do Johannesburgu přistěhoval v roce 1896.
Povolání zakleté do jména Suchetův starší bratr John si z rodinné historie pamatoval jen velmi málo. Dědeček Isidor prý o sobě a své rodině nikdy moc nemluvil, John Suchet si vybavil pouze to, že rodina přišla odkudsi z Litvy či z Ruska. Jejich původní jméno nebylo Suchet, ale Suchetowitz. Jenže proč Johnův a Davidův dědeček přicestoval do Johannesburgu a proč si změnil jméno?
Otázky přibývaly a David Suchet se rozhodl, že o pomoc požádá litevskou historičku Ruth Lieserowitzovou, která má přehled o místních archivech a zná dobře historii území, odkud pocházejí jeho prarodiče. Výsledek ho víc než překvapil.
Jeho prarodiče žili v oblasti, kterou pro židovskou komunitu určila Kateřina Veliká na konci 18. století. Chtěla dosáhnout toho, aby Židé byli na jednom vymezeném území, zahrnujícím dnešní Litvu, Bělorusko,Ukrajinu a část západního Ruska. Historička Ruth prozkoumala archivy a žádné jméno Suchetowitz nenašla. Napadlo ji, že zkusí jméno přepsat do hebrejštiny. Přepisem vzniklo slovo „Shokhet“, což je výraz označující košer řezníka. Rodina se tedy jmenovala Shokhetova a až později si změnila jméno na Suchedowitz, následně Suchet. Jednoduše proto, aby se lépe vyslovovalo.
Shokhetovi už koncem 19. století nechtěli snášet útlak v Rusku a odcestovali daleko za štěstím, do Johannesburgu v Jižní Africe.
Dokonalý gentleman David Suchet se narodil v roce 1946 v Londýně. Studoval Londýnskou akademii hudby a dramatického umění a začínal na regionálních jevištích. V roce 1973 se stal členem Royal Shakespeare Company, ale hrál i na jiných scénách. Účinkoval v řadě Shakespearových her. Byl třikrát nominován na Olivierovu cenu.
Od sedmdesátých let se objevoval v televizních seriálech, některé jsou známé i českým divákům jako například Profesionálové. Jeho nejslavnější rolí je detektiv Hercule Poirot z děl Agathy Christie. Postavu dokonalého gentlemana, který řeší nejrůznější záhady, si zahrál v televizním seriálu Hercule Poirot. Seriál se začal vysílat na konci 90. let a běží doposud. Za roli Poirota byl nominován na hereckou cenu BAFTA. Suchet se na Poirota připravoval nejen tím, že si zkoušel nejrůznější akcenty, ale vymýšlel také kostýmy. Podle Sucheta je totiž i takový detail, jaké má Poirot boty, důležitý pro jeho celkový vzhled.
Zahrál si v několika divadelních představeních. Odbornou kritiku zaujal v roce 1999, kdy hrál na Broadwayi roli skladatele Salieriho v obnovené premiéře Shafferova Amadea. David Suchet byl za zásluhy v oblasti umění oceněn letos na Nový rok Řádem britského impéria.