Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Paumer pomůže archivářům

Česko

  7:36
PRAHA - Jak zacházet s dokumenty bývalé StB radí ministerstvu vnitra i bývalý člen odbojové skupiny bratří Mašínů. Jde o Milana Paumera, který se nedávno stal členem poradního sboru Pavla Žáčka, ředitele Archivu bezpečnostních sil.

Milan Paumer foto: Vojtěch Vlk pro Nadaci Langhans GalerieReprofoto

Poradní sbor je podle materiálu, který včera představil ministr vnitra Ivan Langer, složený „z význačných představitelů politických vězňů padesátých až osmdesátých let minulého století, disidentů a akademiků“.

Kromě Paumera jsou jeho členy například Kamila Bendová, vdova po disidentovi Václavu Bendovi, Jiří Gruntorád, šéf knihovny samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti nebo Jiří Stránský, politický vězeň a spisovatel. Za historiky ve sboru zasedá například Zdeněk Vašíček nebo Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu.

Milanu Paumerovi se podobně Jako Ctiradu a Josefu Mašínům podařilo v roce 1953 prostřílet z komunistického Československa na Západ. Během jejich sabotáží a také při jejich útěku zemřelo celkem šest lidí. A právě to dnes rozděluje českou společnost. Část lidí považuje Mašíny s Paumerem za hrdiny, druhá za vrahy. Dobře to dokládá průzkum agentury STEM z roku 2003, ve kterém Mašíny za hrdiny označilo 30 a za vrahy 55 procent lidí.

Spisovatel Stránský si ovšem Paumerovu přítomnost ve sboru pochvaluje. „Na rozdíl od mnoha jiných je to velmi tolerantní člověkem,“ řekl LN Stránský.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Advantage Consulting, s.r.o.
LAKYRNÍK PRO MEZINÁRODNÍ SPOLEČNOST (25-30.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Mohlo by vás zajímat