Pavel chce na Ústavní soud dalšího člověka s kaňkou. Je podepsán pod sporným verdiktem v kauze H-System

Premium

Soudce Pavel Simon. | foto: Profimedia.cz

Prezident Petr Pavel na post ústavního soudce navrhoval Roberta Fremra, po několika odhaleních v jeho minulosti se ale nakonec bývalý soudce Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu rozhodl vzdát kandidatury. Nyní se ukazuje, že i další muž, kterého si Pavel na Ústavní soud vysnil, může mít se svou historií problém.

Sedmdesátiletou paní Hedviku Kovaříkovou čekalo před několika lety nepříjemné překvapení. Nejvyšší soud jí zamítl dovolání, ve kterém si stěžovala, že ji stát v kauze H-System chce odškodnit zanedbatelným „bolestným“. Podle nižších soudních instancí měla prý nárok pouze na 15 tisíc korun, ačkoli za soudní průtahy v kauze, která se v justici vlekla 12 let, požadovala po ztrátě celoživotních úspor čtvrt milionu.

Prověrky minulosti soudců už ne, říká šéf Ústavního soudu Baxa. „Je zázrak, že justice reformy i omyly přežila“

Nejvyšší soud však smetl dovolání ze stolu s tím, že formálně nesplňuje potřebné náležitosti. Jedním ze soudců podepsaných pod verdiktem z roku 2017 je Pavel Simon, současný kandidát Hradu na ústavního soudce.

Vyzkoušejte siPremium za polovinu

S reklamou Bez reklam

Měsíční

49
99 Kč
Předplatit
Ušetříte 50 Kč

Roční

690
989 Kč
Předplatit
Ušetříte 30 %
 
• Pro všechny 1 000 Kč na dovolenou

Dvouleté

1 889
Předplatit
Nejvýhodnější
Ušetříte 20 %
• Pro všechny 1 000 Kč na dovolenou

Měsíční

199

Roční

1 990
Předplatit
Ušetříte 398 Kč oproti
měsíčnímu předplatnému
• Pro všechny 1 000 Kč na dovolenou

Dvouleté

3 690
Předplatit
Ušetříte 1 086 Kč oproti
měsíčnímu předplatnému
• Pro všechny 1 000 Kč na dovolenou

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Vstoupit do diskuse (30 příspěvků)
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.