Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 2 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Peake chce sloučit resorty zdravotnictví a práce, průmyslu a dopravy

Poslanykně Karolína Peake | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanykně Karolína Peake | foto: ČTK

Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) ekonomickým ministrům navrhla sloučení resortů zdravotnictví a práce a sociálních věcí, spojit by se měla i ministerstva dopravy a průmyslu a obchodu. Skončit má postupně také ministerstvo pro místní rozvoj.

Peake očekává, že vláda bude souhlasit s jedním, nebo dvěma z těchto návrhů pro rok 2014. Celkově by ve zmíněném roce ve státní správě chtěla ušetřit až deset miliard.

Návrh, který dnes ekonomičtí ministři projednali, zatím počítá s úsporami ve výši 7,7 miliard korun. Ministerstva průmyslu a obchodu, vnitra, zemědělství a pro místní rozvoj však dostala 14 dní na to, aby navrhla další škrty. Proto by se podle Peake měla konečná částka ještě zvýšit.

ČTĚTE TAKÉ:

Celková úspora záleží také na tom, za jakou cenu se podaří zpeněžit majetek, jehož prodej je součástí návrhu, řekla.

O balíčku bude vláda jednat na některé prosincové schůzi a projde jej prý položku po položce. Za hlavní body úspor Peake považuje slučování některých orgánů státní správy. Vzniknout by měl například jeden orgán pro dohled nad potravinami, prý i s odkazem na letošní metanolovou aféru. Pravděpodobné je také sloučení Energetického regulačního úřadu a Státní energetické inspekce.

Slučování nebo rušení ministerstev nepovažuje Peake v návrhu úspor za klíčové opatření. Jde podle ní spíše o organizační záležitost. "Není to to, z čeho vychází nejvíce úspor. Nejvíce úspor vychází právě ze zrušení a konsolidace těch podřízených organizací," uvedla s tím, že ona žádnou ze tří možností slučování nebo rušení ministerstev nepreferuje.

Mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Jana Jabůrková k možnému konci tohoto resortu řekla: "Případné zrušení MMR ještě musí být předmětem další diskuse. Chystáme vlastní analýzu ohledně rušení zbytečných agend, kterou výhledově představíme."

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!