„Vzhledem k tomu, že politické předpoklady a základy pro partnerství mezi oběma městy již neexistují, z pověření magistrátu města Pekingu tímto kancelář pro mezinárodní záležitosti města Pekingu prohlašuje, že město Peking s okamžitým účinkem vypovídá sesterské partnerství s hlavním městem Prahou a pozastaví s ním veškeré oficiální styky,“ napsala kancelář a uvedla, že doufá v to, že představitelé Prahy si co nejdříve uvědomí své chyby a konkrétními kroky napraví negativní dopady.
Praha může pocítit újmu svých zájmů, reaguje čínská ambasáda na vypovězení smlouvy s Pekingem |
Praha považuje spor kvůli smlouvě s Pekingem za uzavřenou záležitost. Podle vedení Prahy vypovězení smlouvy s Pekingem městu neuškodí. Asi se sníží počet turistů z Číny, ale většinou přilétají na jeden den a neutrácejí.
„Pražský magistrát obdržel od pekingského národního výboru, že okamžitě ukončuje sesterskou smlouvu mezi Pekingem a Prahou a zastavuje všechny oficiální výměny. Je to zjevná reakce na pondělní ukončení smlouvy. Je dobře, že Praha má tuto věc za sebou a nebude zatahována do mezinárodní politiky. Usilovali jsme o apolitizaci vztahů dvou měst, ale místo toho začala čínská strana rušit českým umělcům domluvené koncerty a městu adresovala výhrůžky,“ řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
Podle radní Hany Kordové Marvanové (za STAN), která vypovězení smlouvy na pondělním jednání radních navrhla, bylo od začátku jasné, že k uzavření smlouvy vedl politický zájem a souviselo to s návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v roce 2016. „Takovéto politické články nejsou běžně součástí partnerských smluv mezi metropolemi, ani Peking se světovými metropolemi nemá takovouto smlouvu,“ řekla. „My se neztotožňujeme s tím, že by Praha měla být zatažena do politického uznávání autoritářského režimu, který v Číně panuje,“ dodala.
O vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem v pondělí také rozhodla rada hlavního města Prahy. Důvodem byla neochota čínské strany jednat s pražským vedením o vyškrtnutí klauzule o uznání jedné Číny. Vypovězení smlouvy mají ještě projednat zastupitelé.
Změňte přístup, vyzval čínský velvyslanec magistrát
Praha schválila vypovězení sesterské smlouvy s Pekingem. Důvodem je neochota Číny jednat o klauzuli |
Čínské velvyslanectví v ČR označilo v úterý tento krok radních za narušení důvěry a poškození čínsko-českých vztahů. Velvyslanec Čang Ťien-min vyzval pražský magistrát ke změně přístupu. V opačném případě podle něj pocítí újmu svých vlastních zájmů. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) vyjádření čínské ambasády kritizoval. Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) Čína otevřeně vyhrožuje, v takovém případě nelze mluvit o partnerství.
„Od listopadu 2018 vedoucí představitelé nové koalice hlavního města Prahy ignorovali základní pravidla mezinárodních vztahů a mezinárodního konsensu. I přes jednoznačný postoj a nesouhlas čínské strany podnikli opakovaně nevhodné kroky a vyjádření na otázky týkající se klíčových zájmů Číny ohledně Tchaj-wanu a Tibetu, což představuje hrubé vměšování do vnitřních záležitostí Číny a záměrné porušování sesterského partnerství s Pekingem. Tyto činy způsobily vážné negativní dopady. Město Peking se musí vyhradit proti takovému chování,“ uvedla kancelář.
Smlouvu s Pekingem schválila Praha pod vedením primátorky Adriany Krnáčové (ANO) v únoru 2016. Proti znění smlouvy byla tehdejší opozice.
Spory mezi Prahou a Pekingem mimo jiné vyústily v odložení či zrušení vystoupení několika českých souborů v Číně. Důvodem zřejmě byla právě dřívější Hřibova vyjádření o tom, že ze smlouvy chce rada hlavního města odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu. O situaci s čínským velvyslancem v ČR dříve jednal také ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), podle kterého situace poškozuje obraz Číny u české veřejnosti. Mluvčí čínské ambasády v polovině září uvedl, že prvotní příčina sporu je na příslušné straně České republiky.