Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 24 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fotbalisté TJ Osvětimany se podívali na Euro za peníze asociace. Pozval je Mynář, Pelta to zařídil

Poradce prezidenta Martin Nejedlý (vlevo) a hradní kancléř Vratislav Mynář v roce 2016 na zápase mistrovství Evropy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poradce prezidenta Martin Nejedlý (vlevo) a hradní kancléř Vratislav Mynář v roce 2016 na zápase mistrovství Evropy. | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Fotbalová asociace České republiky (FAČR) pod vedením tehdejšího šéfa Miroslava Pelty v roce 2016 pozvala na fotbalové mistrovství Evropy hradního kancléře Vratislava Mynáře nebo poradce prezidenta Martina Nejedlého, do Francie zaplatila i cestu 18členného tým TJ Osvětimany. Všechny výlohy platila fotbalová asociace. Podle dokumentů, které získal server Seznam Zprávy, se částky vyšplhaly do statisíců.

Podle webu Seznam Zprávy se jedná o informace, které redakce získala z doposud neznámých dokumentů zapomenutých na cloudových úložištích. Má jít o spisy, které se údajně podařilo ukrýt před policií, která v roce 2017 zatkla Peltu. A co zmíněné dokumenty obsahují? Vypovídají o několikasettisícových částkách, které fotbalová asociace zaplatila, aby na fotbalové mistrovství světa  v roce 2016 dostala prominentní hosty. Těm platila vstupenky na zápasy, ubytování i dopravu.

Jedním z těchto prominentů byl podle těchto dokumentů i hradní kancléř Vratislav Mynář. Ten  zařídil, aby se na fotbalové zápasy do Francie dostalo i 18 hráčů TJ Osvětimany. Celý zájezd na zápas Česko-Chorvatsko měl podle údajů získaných z dokumentů stát více než 860 tisíc korun. Cena za letenku a dvě noci v jednolůžkovém pokoji se vyšplhala na téměř 44 tisíc, vstupenka na zápas stála 4100, popisují Seznam Zprávy.

Proč na zápas do Francie jeli právě fotbalisté z Osvětiman, ale není jasné. Samotný Miroslav Pelta jako tehdejší šéf Fotbalové asociace České republiky na to neodpověděl, píší Seznam Zprávy. Rozhovor na toto téma odmítl a jen pro Seznam Zprávy komentoval, že „asociace zvala významné hosty uměleckého a sportovního života a co nejlepší politickou garnituru“.

Sdílnější byl ale jeden z hráčů týmu TJ Osvětimany, který si přál zůstat v anonymitě. Popsal, jak se tehdy tým dostal na zápas, který byl beznadějně vyprodaný. „Jednoduše. Vráťa se nás tehdy prostě zeptal, jestli chceme jet na „naše“ a my samozřejmě řekli, že jo. Kdo by nechtěl, že?“ popsal pro Seznam Zprávy. Nikdo z týmu se prý radši neptal na podrobnosti toho, jak je kacléř Mynář na zápas dostal.

Lístky a doprava i pro Nejedlého

Podle fotbalové asociace však nejspíš Mynář nebyl jedinou prominentní osobou, která si místo na zápase zasloužila. FAČR podle dokumentů totiž hradila cestu i poradci prezidenta Martinu Nejedlému a jeho synovi, a to na zápasy Česko-Španělsko a Česko-Turecko. Celý zájezd vyšel asociaci na 271 tisíc korun, zjistily z dokumentů Seznam Zprávy.

Na výši částky se také podílel fakt, že Nejedlý i Mynář dostali lístky do VIP zóny, která je vyhrazena pro nejvyšší politické představitele státu. Vedle Nejedlého a Mynáře tak seděli premiér Bohuslav Sobotka nebo ministryně školství Kateřina Valachová, píší Seznam Zprávy.

A co na to současné vedení FAČR? Ke 4 roky staré záležitosti se odmítá vyjadřovat. Podle mluvčího asociace Michala Jurmana šlo o rozhodnutí minulého vedení. „Jde o čtyři roky staré záležitosti a FAČR nevidí důvod, proč by se jimi měla zabývat pro účel reportáže jakéhokoliv média,“ napsal v e-mailové odpovědi Jurman.

Podobně odmítavě webu Seznam Zprávy odpověděl kancléř Mynář, podle kterého řešit „4 roky starou událost, kterou jsem už v té době dostatečně vysvětlil, je směšné,“ napsal webu v sms.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER TÝMU REALITNÍCH MAKLÉŘŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Karlovarský kraj, Liberecký kraj