Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pendleři: Pokud Bavorsko nařídí testy každé 2 dny, příhraničí zkolabuje

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Plzeň Nařídí-li Bavorsko českým pendlerům povinné testy na covid-19 co 48 hodin, zkolabuje české i německé příhraničí. Pro tří- a čtyřsměnný provoz to znamená testy čtyřikrát týdně, což je nemožné, řekla prezidentka Asociace pendlerů ČR Zuzana Vintrová.

Podle zjištění z diplomatických zdrojů bude Německo od neděle považovat sousední Česko za epidemicky vysoce rizikovou oblast. Sasko bude žádat týdně dva povinné testy na koronavirus pro přeshraniční pracovníky, Bavorsko bude zřejmě vyžadovat rozbory každých 48 hodin.

Vintrová řekla, že se z dnešní informace z Berlína zhroutila. „Tady jde o 60 000 občanů Česka, kterým budeme čtyřikrát týdně zasahovat do nosohltanu nebo do krku,“ podotkla. Odhadla, že pendleři nikam nepojedou a začnou marodit, čímž zkolabuje celé příhraničí, kde Češi tvoří významnou pracovní sílu.

Celé příhraničí Bavorska i ČR jsou podle Vintrové pendleři. „Na bavorské straně zkolabuje celý systém, protože naši lidé jim tam obsluhují příhraniční fabriky a nemocnice. Uvědomují si vůbec, že jim tam posíláme kompletní vystudovaný zdravotnický personál a lidi, kteří se jim starají o babičky a dědečky? Přitom my je teď potřebujeme nejvíce,“ uvedla.

„Celý rok tady podstupují šarádu s hranicemi. Přitom tam jezdí do práce. A každý týden sdělujete lidem nová nařízení, Rakousko takové restrikce nemá. Pendleři i jejich rodiny už jsou úplně vyčerpaní. Od 15. ledna mají znovu povinnost testovat se. A neuplyne ani týden a už mají mít testy každých 48 hodin,“ uvedla.

Podle Vintrové není zatím jasné, zda by museli mít testy také lidé, kteří covid-19 prodělali, a zda je budou muset mít i Češi, kteří zůstávají v Bavorsku celý pracovní týden. ČR drží závazek, že uhradí jeden test týdně, ostatní by tedy museli platit Němci.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...