Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hejtmana Řiháka kritizuje část ČSSD. Kvůli úřadování na kraji

Česko

  19:08aktualizováno  19:46
PRAHA - Některé funkcionáře středočeské ČSSD znepokojuje personální politika kraje. O výběru lidí na klíčová místa by měl být dopředu informován krajský výkonný výbor strany, míní například hejtmanův náměstek Marcel Chládek. Vadí mu mimo jiné to, jakým způsobem byl vybrán ředitel benešovské nemocnice, a chce to ve vedení krajské ČSSD ještě řešit.

Jiní straníci včetně hejtmana Josefa Řiháka ale tvrdí, že rozhodování o těchto záležitostech není v kompetenci politické strany.

ČTĚTE TAKÉ:

Krajský výkonný výbor (KVV) 6. března přijal usnesení, podle nějž zásadní personální otázky v působnosti Středočeského kraje nemají být řešeny bez projednání v KVV. Kritici ale namítají, že o rozdělení úřednických funkcí nemůže rozhodovat stranický sekretariát. Podle pozorovatelů tak pokračují neshody mezi stoupenci Řiháka a lidmi kolem bývalého předsedy krajské ČSSD Richarda Dolejše.

"To usnesení pokládám za nešťastné, protože zákon nám jasně stanovuje pravomoci. Jako hejtman mám jedinou personální pravomoc, že na můj návrh je jmenován či odvoláván ředitel úřadu se souhlasem ministra vnitra. Úřad jako takový řídí ředitel a my jako radní můžeme jen na základě návrhu ředitele jmenovat nebo odvolávat vedoucí odborů," připomněl Řihák. V minulosti se podle něj podobné otázky na stranické půdě nikdy neprobíraly.

Za nešťastné označil usnesení také šéf krajského zdravotnického výboru Stanislav Holobrada (ČSSD), kriticky se o něm vyjádřila i krajská radní pro zdravotnictví za KSČM Jiřina Fialová. Podle Chládka je ale třeba vnímat usnesení v "kontextu doby". "Krajský výkonný výbor by měl vědět o zásadních personálních změnách, které se odehrávají na úřadě, protože nese politickou odpovědnost. Vzhledem k tomu, že některé personální kroky byly v posledním období přinejmenším nešťastné," prohlásil Chládek.

Vedení nemocnic i zastoupení v Bruselu

Poukázal na jmenování bývalého policisty Emila Mašanky, který v minulosti odložil vyšetřování kauzy příbramské polikliniky, šéfem krajského odboru veřejných zakázek nebo na skutečnost, že někdejší spolupracovnice bývalého hejtmana Davida Ratha Johana Novotná se stala ekonomickou náměstkyní kolínské nemocnice. Vadí mu i to, že "mediálně citlivé místo" na krajském zastoupení v Bruselu získal další člen ČSSD Lubomír Nymburský. "Ne že by krajský výkonný výbor rozhodoval o personálních otázkách, ale chtěli jsme aspoň vědět o tom, kde se pohybují naši členové, protože je to pak pod oprávněnou ostrou kritikou médií," poznamenal Chládek. Řihák namítl, že Mašanka s Nymburským uspěli ve výběrovém řízení a Novotnou si vybral ředitel kolínské nemocnice.

Usnesení se týkalo i jmenování ředitele benešovské nemocnice. Z rozhodnutí jejího představenstva se jím od pátku stal bývalý šéf krajského úřadu a někdejší ředitel Národního bezpečnostního úřadu Petr Hostek, který je předsedou sociálních demokratů v Benešově. Podle Chládka byl jmenován opět bez vědomí krajského vedení ČSSD. "Určitě to budeme na KVV řešit," dodal.

"Je věcí představenstva, koho do funkce jmenuje," kontroval Řihák.

Hejtmanův náměstek pro životní prostředí Marek Semerád celou věc označil za nedorozumění. "Politické straně přísluší jednat o personáliích ve smyslu, kdo bude hejtman a kdo náměstek. Ale věci, které jsou v kompetenci ředitele krajského úřadu, jí projednávat nepřísluší," namítl.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...