Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Pět typů mladých uchazečů

Česko

Společně s personalisty jsme vypracovali profil pěti nejčastějších typů mladých uchazečů a našli jejich představitele.

1. TYP: NEPŘIPRAVENÝ Popis: Nedostatečně připravený životopis (CV), ze kterého není patrné, že člověk něco umí. Na pohovoru se pak zjistí, že uchazeč je velmi schopný a má mnoho dovedností. Z jeho CV se to ale vůbec nedalo vyčíst.

Příklad z praxe: „Je pravda, že sem tam zajdu na nějaký pohovor a asi nedávám dostatečný důraz na vypracování životopisu a dalších materiálů. Říkám si totiž, že moje síla je stejně v osobním setkání a to na papír prostě napsat nejde. Do životopisu navíc vlastně ani nemám co napsat, protože většinu volného času si přivydělávám jako fotbalový rozhodčí nižších soutěží,“ říká Ondřej Novotný.

Rada LN: I dobrým zpracováním svého životopisu určitým způsobem zapůsobíte.

2. TYP: OBÍHAČ POHOVORŮ Popis: Překvapivě velké množství lidí přijde na pohovor a ani neví, na jakou pozici se hlásí. Neví třeba ani, v jaké jsou firmě, natož aby znali detaily o místě. Příklad z praxe: „Vždycky si na jeden den snažím sjednat co nejvíc pohovorů. Je totiž lepší být nervózní jeden den dopředu než neustále v kuse, kdybych měla pohovory třeba každý druhý den. Je fakt, že když jich mám za den někdy až pět, tak už se mi jednotlivé firmy pletou. To jsou pak nejhorší chvíle, když se mě zeptají, proč chci pracovat právě pro ně,“ popisuje Lenka Bališová.

Rada LN: Personalista pozná, že se neorientujete. Před pohovorem si alespoň na čtvrt hodiny sedněte a v klidu si připomeňte, kam to vlastně jdete.

3. TYP: NEVÍ, CO CHCE Popis: Mnoho lidí neví, jaká práce by je zajímala. Ani si nejsou jistí, v jakém oboru by mohli pracovat. Nedokážou posoudit své dovednosti a nemají představu o své budoucnosti. Chtějí prostě „nějakou“ práci.

Pokračování na straně III Pět typů mladých...

Dokončení ze strany I Příklad z praxe: „Studuji na architekta, ale na střední jsem se zaměřoval na IT. Po čase vždy zjistím, že to není ono, že mě obor neoslovuje. Zatím mě nejvíc baví vystupování s ohněm na různých akcích. Přesto si říkám, že to asi nebude má celoživotní práce - bylo by mi líto vystudovaných škol,“ vypráví Karel Veselý.

Rada LN: Ppráce je o kompromisech. Zamyslete se, kde budete dělat kompromisy nejmenší.

4. TYP: PŘEHNANĚ SEBEVĚDOMÝ Popis: Absolvent s několika brigádami v CV, bez skutečné praxe a zvláštních dovedností požadující nástupní plat například 35 tisíc. Příklad z praxe: „Nechci jen lehce nadprůměrný plat. Vystudoval jsem sociologii a práva. Několik let jsem tvrdě dřel a finanční ohodnocení by mi mělo být odměnou,“ říká Antonín Kratochvíl.

Rada LN: Zkuste si říct o trošku nižší plat, ale zato o zajímavější práci. Plat vám můžou zvýšit poté, až si vás „oťukají“.

5. TYP: REALISTA Popis: Hledá dobrou příležitost kariérního růstu a primárně se nesnaží požadovat maximální plat. Příklad z praxe: „Už od střední školy chci dělat moderátora v rádiu. Chápu, že nebudu hned dostávat zázračný plat. Zatím jsem rád za každou příležitost být v éteru,“ přiznává Ondřej Letavý.

Rada LN: Ideální stav.

Článek vznikl ve spolupráci s ředitelkou společnosti Manpower Jaroslavou Rezlerovou a jejími konzultanty.

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...