Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pětice českých vojáků byla po incidentu v litevském klubu stažena ze cvičení

Česko

  15:31
VILNIUS - Pětice českých vojáků, která měla nedávno incident u nočního podniku v Litvě, byla ze cvičení v Pobaltí stažena. Novinářům to ve středu řekl ministr obrany Martin Stropnický. Podle náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře ještě není známo oficiální stanovisko litevské policie, vojáci ale podle něj trestný čin nespáchali.

Armádní cvičení - ilustrační foto. foto:  František Vlček, Lidové noviny

O incidentu v Klajpedě minulý týden informovala litevská a ruská média. Čeští vojáci podle nich byli opilí a dožadovali se vstupu do nočního klubu. Ochranka je údajně odmítla vpustit a když začali být agresivní, zavolala policii. Některá ruská média incident vylíčila dramatičtěji, policie se s vojáky podle nich poprala a použila elektrické paralyzéry. To česká armáda odmítla. Neoficiálně zástupci Česka mluví o ruské propagandě. Podle mluvčího generálního štábu Jana Šulce se incident stal během osobního volna vojáků.

„Verze se různí, jak to tak bývá u podobných věcí, ale my nemáme definitivní zprávu od místní policie,“ řekl ve středu novinářům Stropnický. Poznamenal, že česká armáda má v zahraničí kolem 400 vojáků, kteří mají všude výbornou pověst. „Potom když se stane nějaký takový kázeňský prohřešek, nepřeceňoval bych to. Musíme ale dát jasný vzkaz, že tohle ne, i kdyby to byla nějaká strkanice někde u sklenice piva, protože to prostě nejde,“ zdůraznil ministr. Dodal, že daní vojáci již v Litvě nejsou. „Byli staženi velmi rychle. Nesmí to snižovat kredibilitu armády, ta musí být velmi vysoká,“ dodal.

Podobně se vyjádřil i Bečvář. „Nechtěli jsme tuto situaci podcenit, na druhé straně jsme ji nechtěli dramatizovat,“ podotkl. Dodal, že armáda od litevské policie ještě neobdržela oficiální stanovisko, odmítl ale, že by došlo ke spáchání trestného činu či přestupku. Incident nazval kolizí. „Reagovali jsme na to poměrně rychle a věřím, že se to nebude opakovat,“ dodal.

Asi 120 českých vojáků působí v Litvě v rámci společného cvičení mezi státy Pobaltí (Litva, Lotyšsko, Estonsko) a visegrádské čtyřky (ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko) od začátku ledna do 20. března.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat