Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Petici proti prachu plní podpisy

Česko

Vědec, který se znečištěním ovzduší na Ostravsku zabývá, se brání výpadům politiků

OSTRAVA Přibližně tisíc podpisů denně zatím přibývá na petici za čistější ovzduší na Ostravsku.

Lidé ji podepisují již týden. V následujících dnech by se dobrovolníci s podpisovými archy měli objevit přímo v ulicích Ostravy. Dosud petice funguje hlavně na internetu. „Podpisy stále přibývají a máme už také podepsaných několik papírových petičních archů. Je úžasné vidět, že lidé na petici takto zareagovali a že jim skutečně není lhostejný špatný stav ovzduší na Ostravsku,“ uvedla mluvčí petičního výboru Vendula Krčmářová.

Lidé mohou petici podepsat už nyní také na několika místech v Ostravě, například v Antikvariátu Fiducia. Petice upozorňuje na špatný stav ovzduší v Ostravě i jejím okolí a vybízí úřady k urychlenému řešení situace. Adresována je nejen parlamentu a vládě, ale například i ministerstvu životního prostředí, České inspekci životního prostředí a zástupcům města a kraje. Právě tyto instituce vyzývá čtyřčlenný petiční výbor k tomu, aby neprodleně podnikly takové kroky, které zajistí plnění imisních limitů na celém území Ostravy nejpozději do tří let.

Oficiální odhady doby, kdy by obsah škodlivin v ovzduší nepřekročil ani jeden den v roce limity, přitom neexistují. „To snad ani nejde. I v jiných městech je překročí, je ale stanoven počet dnů, kdy se tak může stát. A ten Ostravsko vysoko přesahuje,“ potvrdil jeden z expertů, kteří se problematikou zabývají.

Situaci na Ostravsku navíc vážně komplikuje fakt, že za hranicemi v Polsku leží podobně postižená průmyslová oblast kolem Katowic. A o souvisejících opatřeních je třeba jednat s tamními politiky a úřady. Nyní například připravuje ostravský zdravotní ústav instalaci měřicích stanic podél hranice, které by sledovaly šíření škodlivin.

Protestní petici už podepsalo například několik herců, řada lékařů, ale také fotograf Jindřich Štreit. A také vědec Radim Šrám z Akademie věd ČR, který v regionu zkoumá vliv ovzduší na zdraví lidí.

Přestože znečištěné ovzduší je prokazatelně jedním z největších problémů Ostravy i celého regionu, v minulých týdnech se představitelé města dostali do sporu právě se Šrámem. Původně dokonce hodlali vědce žalovat za jeho výroky o úrovni znečištěného ovzduší. Podle Šráma totiž už během krátkého pobytu může dojít k narušení DNA. Představitelé města ale vystoupili s tím, že odborník Ústavu experimentální medicíny zveličil závěry svého výzkumu z letošního ledna a zveřejněné údaje se pohybovaly na úrovni šíření poplašné zprávy. To Šrám veřejně odmítl.

Ovzduší na severní Moravě a ve Slezsku, především na Ostravsku a Karvinsku, patří dlouhodobě k nejhorším v zemi. Počet dnů, kdy hodnoty polétavého prachu v ovzduší mnohonásobně překračovaly stanovený limit 50 mikrogramů na metr krychlový, tu už mají vyčerpané na celý rok.

***

Petice Co říká protest Signatáři zdůrazňují, že v jejich okolí dlouhodobě překračuje znečištění ovzduší normy, což představuje závažné ohrožení zdraví desetitisíců lidí, zejména dětí. „Jako každý občan tohoto státu i my máme právo na ochranu našeho zdraví a příznivé životní prostředí, jakož i dodržování právních předpisů, které tuto ochranu mají zajistit,“ tvrdí text protestní petice. Její signatáři vyzývají vybrané úřady a instituce, aby nejpozději do tří let zajistily plnění imisních limitů na celém území Ostravy.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...