20. července 2016 6:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Petici za záchranu vily na Petřinách podepsalo víc než tisíc lidí. Starosta dostal i otevřený dopis

Rodinný dům postavil architekt Pavel Simonov. Tento ruský emigrant navrhl... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodinný dům postavil architekt Pavel Simonov. Tento ruský emigrant navrhl... | foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA Víc než tisícovku podpisů čítá petice za záchranu funkcionalistické vily na pražských Petřinách. Z rukou petentů ji převzal starosta šesté městské části Ondřej Kolář (TOP 09). Radnice v mezičase zastavila řízení o demolici. Čeká, zdali ministerstvo kultury udělí vile kulturní ochranu.

Obyvatelé na Praze 6 nepřestávají bojovat za záchranu funkcionalistické vily v ulici Na Petřinách 7 na Břevnově. Petici, kterou uspořádali jako nesouhlas se záměrem postavit na místě moderní bytový dům, v pondělí předali starostovi šesté městské části.

„Petici jsem oficiálně převzal a řádným způsobem ji s kolegy projednáme,“ reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz starosta Ondřej Kolář (TOP 09). K neděli čítala zhruba 1070 podpisů. Svoji parafu pod dokument, kterým se místní snaží zabránit bourání, připojili převážně obyvatelé Prahy, z toho 414 podpisů patří lidem žijícím v šesté městské části.

Funkcionalistická vila Na Petřinách 7 má jít k zemi. Radniční odbor výstavby na...

Funkcionalistická vila Na Petřinách 7 má jít k zemi. Radniční odbor výstavby na Praze 6 už vydal povolení k demolici objektu.

„Vzhledem ke skutečnosti, že řízení o demolici objektu spadá do výsostné kompetence státní správy, jsou však reálné možnosti samosprávy v této záležitosti jen velmi omezené,“ dodal ještě starosta Kolář. Zároveň připomněl, že nyní je potřeba vyčkat na rozhodnutí ministerstva kultury, zdali vile udělí památkovou ochranu. „Do té doby bychom jen mohli spekulovat coby, kdyby,“ doplnil ještě.

K petici ještě obdržel starosta otevřený dopis, ve kterém ho občané vyzývají, aby se zasadil o zachování historicky i urbanisticky cenných staveb, které „utvářejí charakteristickou tvář Prahy 6“.

Poměrně vstřícná atmosféra jednání

Na místě funkcionalistické vily, postavené už v roce 1939, plánuje developer a současný majitel Jiří Šalda postavit moderní bytový dům. Jak informoval server Lidovky.cz, přichystal projekt budovy o několika nadzemních patrech a celkem 13 bytových jednotkách. Pro každý z bytů mají být v podzemním podlaží dvě garážová stání (více čtěte ZDE).

Proti demolici a výstavbě moderního domu se místní obyvatelé snaží bojovat peticí a dokonce se pokouší i o památkovou ochranu. Na základě jednoho z několika podnětů, které přistály na ministerstvu kultury, zahájil rezort správní řízení. „Podnět jsme shledali důvodným a na jeho základě jsme zahájili řízení o prohlášení za kulturní památku,“ vysvětlilo ministerstvo. Do rozhodnutí by majitel s vilou neměl nakládat tak, aby ji postihlo „zničení, poškození či odcizení“.

Právě na jeho rozhodnutí nyní musí radnice Prahy 6 počkat, a proto dočasně pozastavila jednání o demolici. Naopak řízení o umístění nové stavby běží - alespoň zatím - dál. V úterý se na úřadu konalo neveřejné jednání, na kterém se místním obyvatelé mohli k projektu investora Šaldy vyjádřit. Stavební odbor poté buď může rozhodnout o tom, že do rozhodnutí ministerstva pozastaví i zmíněné jednání o umístění nové stavby, anebo do měsíce vydá celkové rozhodnutí.

Mimo jiné i proto se šestá městská část zatím nechce k věci vyjadřovat a úterní jednání podrobněji komentovat odmítla. „Vedle zaměstnanců našeho úřadu a investora se ho zúčastnilo i šest občanů z obou nemovitostí, které přiléhají k předmětné vile. Jednání proběhlo v poměrně vstřícné atmosféře. Konečné rozhodnutí radničního odboru výstavby nicméně nemohu v současné chvíli předjímat,“ uvedl mluvčí radnice Martin Churavý.

Za petenty se na místo vypravil advokát Martin Škrabal, který své připomínky zpracoval do desetistránkového dokumentu. V něm argumentuje například tím, že záměr nového domu není v souladu s platným územním plánem, neboť „z hlediska limitů rozvoje je možné pouze zachování, dotvoření a rehabilitace stávající urbanistické struktury bez možnosto další rozsáhlé stavební činnosti“. Dále také třeba, že současná zastavěná plocha 250 metrů čtverečních by vzrostla na bezmála dvojnásobek.

Investor Šalda, který několik let působil v představenstvu developerské společnosti Geosan, už dříve v rozhovoru se serverem Lidovky.cz uvedl, že funkcionalistickou vilu prý nekupoval s plánem ji zbourat. Původně prý sháněl bydlení pro sebe a svou rodinu. Uvažoval i o celkové rekonstrukci, ale podle jeho slov je dům vlhký a plesnivý a jemu tak zbyla poslední varianta, a to poslat dům k zemi.

Proti demolici vily už sousedé z okolí sepisují petici.
Vila má dřevěné venkovní žaluzie.

Architekti nesouhlasí

Proti záměru se postavil například i historik architektury Zdeněk Lukeš, který dům dokonce zmiňuje i ve svém průvodci Praha Moderní. „Stavba významná nepochybně je. Jde o krásný příklad meziválečné funkcionalistické architektury. Není jasné, pro koho se stavěla, ale měla být už dávno památkově chráněná,“ uvedl. Demolici vily označil za hloupost.

A petenty se rozhodl podpořil i slavný český architekt David Vávra. „Vila na Petřinách je velice kvalitní stavba, v cihlách provedených jemných detailů, harmonických proporcí a vzrušivého kontrastu kamene a cihly. A to ještě nevím, jak jsou uhněteny vnitřní prostory, ale většinou, když je dům čistý ve své fasádě, je i pravdivý ve svých dispozicích. Podporuji všechny zachraňovatele,“ uvedl tehdy.

V minulosti také podnikatel Šalda vyzval radnici Prahy 6 i tamní obyvatele, že pokud chtějí vilu zachránit, ať si ji koupí. Z kupní smlouvy vyplývá, že loni v létě za ni investor zaplatil 23 milionů, nyní ji nabídl o 62 milionů dráž (více čtěte ZDE).

Vila s plochou střechou je z červených lícovek a soklem z hrubě otesaného...
hmHana Mazancová
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.