Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pipi a ženské psaní

Česko

„Já jsem nechtěla být spisovatelka. Psaní si vybralo mě,“ říká úspěšná česká prozaička a překladatelka Radka Denemarková.

Dvojnásobná nositelka ceny Magnesia Litera nejčastěji pracuje u kuchyňského stolu.

Dopsala tu i hru Spací vady, která bude mít v říjnu premiéru v pražském Divadle Na zábradlí. Je o třech ženách, které se sejdou už po smrti: Virginii Woolfové, americké básnířce Sylvii Plathové a Ivaně Trumpové.

„Ten text je trochu i střílením do vlastních řad. Navíc mám ráda Virginii Woolfovou, i když mě rozčiluje svým vydestilovaným intelektuálním chladem.

Přizpůsobovala se mužskému světu, a do ženského psaní patří emoce,“ říká žena, která dokázala, že se i rozvedená matka dvou dětí může vydat na nejistou dráhu spisovatelky.

Dalším jejím oblíbencem je Louis-Ferdinand Céline, francouzský autor románů Cesta do hlubin noci či Skočná. „Štve mě Célinův antisemitismus. A jeho názor, že ženy jsou buď svině, nebo služtičky, čarodějky, nebo víly. Ovšem naučila jsem se od něj nebát se v psaní, riskovat, otevřít se, dát sebe všanc. On ukazuje, že nejhoršího člověka, jakého zná, je on sám. V tom je pro mě cenný, i když klopýtá o své ješitné ego,“ představuje spisovatele, který je pro ni zásadní, česká překladatelka německé nositelky Nobelovy ceny Herty Müllerové. Jako první ze všech zásadních knih však zmiňuje – Pipi.

***

NeJObLíbeNěJŠí: Literatura: „Určitě Pipi Dlouhá punčocha. Neustále se k ní vracím, nejen proto, že je to oblíbená kniha mé devítileté dcery. Je velmi návodná v tom, jak vychovávat děti. Pipi Astrid Lindgrenové je osobnost, která dokáže, že i žena může žít svobodně, změní strukturu zaběhaného řádu. Než se marně snažit přizpůsobovat se zkostnatělému světu, vytvoří si svět svůj, paralelní. MArie MáLková, Peníze od Hitlera podle Denemarkové, pražské Švandovo divadlo (2009).

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!