Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Piráti spočítali příjmy Kleslové. Od firem údajně inkasuje 360 tisíc měsíčně

Radmila Kleslová neztrácí optimismus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radmila Kleslová neztrácí optimismus. | foto: ČTK

PRAHA Předsedkyně pražského hnutí ANO a starostka Prahy 10 Radmila Kleslová inkasuje od firem vlastněných Prahou 360 tisíc korun měsíčně. S odkazem na listiny Pražské energetiky (PRE) a Pražské teplárenské zveřejněné v obchodním rejstříku to tvrdí zastupitelský klub České pirátské strany.

Piráti budou na čtvrtečním jednání zastupitelstva žádat odvolání Kleslové z funkcí v městských firmách. Kleslová informace Pirátů odmítla. Prý jde o „neověřené finanční konstrukce“.

Kleslová podle médií brala statisíce i od státních firem. Smlouvy s Českými drahami nebo ČEZ už její právní kancelář ukončila.

Z citovaných dokumentů vyplývá, že Kleslová za funkci v Pražské energetice dostává pravidelnou odměnu 35 tisíc korun měsíčně. PRE pravidelně každý rok vyplácí členům dozorčí rady navíc tantiémy ve výši 15 milionů korun. „Po rozpočítání na osobu na měsíc to vyjde na dalších 155 tisíc Kč měsíčně,“ uvádějí Piráti.

Za funkci v představenstvu Pražské teplárenské dostává Kleslová 62 tisíc korun měsíčně, navíc má nárok na auto a mobilní telefon. Představenstvo navíc každý rok dostává tantiémy ve výši 6,5 milionu. Po rozpočítání to podle Pirátů vychází na 108 tisíc Kč měsíčně.

Podle Kleslové jsou Piráti neomalení

„Takové částky, které zveřejnili Piráti, rozhodně nedostávám,“ reagovala starostka Prahy 10. „Za působení v Pražské energetice beru 36 tisíc korun měsíčně, v Pražské teplárenské 61 tisíc měsíčně. Žádné jiné peníze mi na účet nechodí. Ani služební auto a telefon nevyužívám,“ řekla.

Chování Pirátů považuje za neomalené. „Nechápu, proč dehonestují pouze mě, když na stejných místech v městských firmách sedí i další koaliční kolegové,“ doplnila.

Hnutí ANO angažmá Kleslové ve státních a polostátních firmách řešit nechce. Předseda sněmovního klubu ANO Jaroslav Faltýnek novinářům v pondělí řekl, že Kleslová už rezignovala na post místopředsedkyně hnutí, takže není co řešit.

Z vedení ANO Kleslová odešla nedávno kvůli smlouvě s ČEZ, kterou kritizoval i předseda hnutí a ministr financí Andrej Babiš.

‚Nešlo o střet zájmů‘

Kleslová podle médií pracovala například od konce roku 2013 do dubna 2014 za 95 tisíc korun měsíčně pro Správu železniční dopravní cesty (SŽDC), České dráhy jí od roku 2011 do července 2015 platily 40 tisíc korun měsíčně.

„S advokátní kanceláří paní Kleslové již nespolupracujeme. Smlouva byla po vzájemné dohodě vypovězena na jaře tohoto roku a po uplynutí sjednané doby skončila na konci července. Důvodem byla pracovní vytíženost paní Kleslové,“ řekl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Kleslová už dříve uvedla, že nešlo o střet zájmů. „Má advokátní kancelář poskytovala právní služby řadě významných společností. Vztah advokáta a klienta je ze zákona důvěrný, a proto se nebudu ke klientům mé kanceláře více vyjadřovat,“ řekla.

Dozorčí rada ČEZ v září potvrdila, že společnost Kleslové platila 100 tisíc Kč měsíčně. Závažné pochybení ale rada při prověrce plateb nenašla. Kleslová se s ČEZ dohodla, že smlouvu ke 30. září ukončí.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...