Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Piráti žádají Vojtěcha, aby vysvětlil nákupy pomůcek. Problémem má být důvěryhodnost prodejců

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci k dosavadnímu vývoji kolem onemocnění COVID-19. foto: ČTK

Aktualizováno
PRAHA - Piráti žádají ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), aby vysvětlil nákupy zdravotnických prostředků od zprostředkovatelů, kteří v minulosti vykazovali nulové nebo minimální tržby.
  11:09aktualizováno  19:05

Předseda Pirátů Ivan Bartoš v písemné interpelaci vyzval Vojtěcha, aby transparentně popsal nákupy ochranných pomůcek a aby vysvětlil, jak ministerstvo vyhodnocuje důvěryhodnost vybraných dodavatelů. Vojtěch na twitteru popsal nákupy respirátorů od firmy Recea Prague.

Ministerstvo financí zatím uvolnilo na nákupy ochranných pomůcek kvůli šíření koronaviru 9,1 miliardy korun

Bartoš v interpelaci poukazuje na případ společnosti La Factory, od níž ministerstvo zdravotnictví nakoupilo medicínské masky za 1,2 miliardy korun. Firma přitom byla do té doby nečinná, podle účetní závěrky měla nulové tržby, neměla žádné zaměstnance a její aktiva činila 99 000 korun.

„Tato společnost působí jako prázdná schránka a je na první pohled zřejmé, že se jedná o pouhého prostředníka. Ve stavu nouze neprobíhají z logických důvodů klasická výběrová řízení, nicméně to neznamená, že bychom měli rezignovat na transparentnost a efektivitu,“ uvedl předseda Pirátů.

Nákup zdravotnických prostředků od La Factory kritizovali tento týden i lidovci. Jejich místopředseda Tomáš Zdechovský vyzval, aby tento nákup prošetřila policie. Pokud by se ukázalo, že ministerstvo při zadání zakázky zneužilo nouzový stav, měl by podle Zdechovského Vojtěch rezignovat.

Bartoš v interpelaci poukázal i na další případ, kdy ministerstvo objednalo respirátory od firmy Recea Prague za 300 milionů korun. Piráti upozorňují, že firma měla dosud roční tržby 116 000 korun, má záporný vlastní kapitál a na jejího jednatele, který má pobyt hlášený na úřadě městské části Praha 5, je 18 exekucí.

„Požádal jsem pana ministra, aby toto dodání zboží popsal počínaje výrobcem, dále uvedením jednotlivých prostředníků až po finální dodání ministerstvu zdravotnictví. Zajímalo mě rovněž, jak jeho úřad vyhodnotil důvěryhodnost svých dodavatelů,“ uvedl Bartoš.

Vojtěch v pátek k nákupům od Recea Prague uvedl, že ministerstvo firmě za respirátory třídy FFP2 zatím zaplatilo 6,9 milionu korun, a dalších pět objednávek stornovalo, protože firma zboží nedodala v termínu. „U dalších tří objednávek jsou ještě respirátory na testech a čekáme na výsledek,“ napsal na twitteru. Uvedl tam také, že před měsícem zavedení distributoři nezvládali pomůcky dodat. „Museli jsme hledat firmy, které je dodají rychle a kvalitní,“ dodal.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat