9. února 2018 11:56, aktualizováno  15:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pískovcový masiv v centru Děčína hrozí zřícením. Radnice evakuuje asi 20 lidí

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Archiv

DĚČÍN/PRAHA V širším centru Děčína se uvolnil pískovcový masiv, hrozí, že se zřítí. Radnice začala s evakuací asi dvaceti lidí ze dvou domů, uvedla primátorka Děčína Marie Blažková (ANO). Specializovaná firma by měla do dvou týdnů nebezpečný masiv zlikvidovat.

Masiv je součástí Pastýřského vrchu v části Podmokly. Ohrožení zjistili odborníci z pravidelného monitoringu. „Ve čtvrtek odpoledne jsme se dozvěděli, že je velmi vážný stav a že je reálné nebezpečí, že se skála utrhne. Tak velký pohyb tam teď byl. Voda a mráz udělaly své a je to pískovec. Mluvíme asi o 74 kubících, takže je to velký masiv,“ uvedla Blažková.

Sanace skály zabere dva týdny

Radnice začala s evakuací obyvatel dvou domů, které skála ohrožuje. Jde asi o dvě desítky lidí. Někteří půjdou k příbuzným, pro ostatní radnice podle mluvčí Markéty lakomé zajistil ubytování v hotelu nebo prostorech, které má město v areálu aquaparku. „S některými lidmi se nám ale ještě nepodařilo spojit,“ doplnila Lakomá. Domácí zvířata obyvatel domů budou dočasně umístěna do útulku. Domy přímo sousedí s hlavním silničním tahem na Teplice, s jeho uzavírkou se prozatím nepočítá.

Specializovaná firma následně začne sanovat skálu. „První, co se bude dělat, je záchranný plot z ocelových lan, aby alespoň roztříštil tu masu, kdyby náhodou padala,“ uvedla primátorka. Sanace by měla trvat asi dva týdny.

Město si dalo již loni zpracovat projektovou dokumentaci, teď ještě musí uvolnit na sanaci zhruba milion korun. „Práce budou horolezeckou technikou, ve skutečnosti se to bude vynášet nahoru, ale doufám, že firma udělá první opatření rychleji, aby lidé nemuseli být celých 14 dní pryč,“ dodala primátorka.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)