Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Plachta i lešení kolem Koněva zmizely. Sochu maršála Praha opatřila antigraffiti nátěrem

Speciální nástřik, kterým odborníci pokryli sochu maršála Ivana Koněva v Praze... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Speciální nástřik, kterým odborníci pokryli sochu maršála Ivana Koněva v Praze... | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Praha Kolem kontroverzní sochy maršála Ivana Koněva na náměstí Interbrigády bylo v úterý znovu živo. Den po protestech proti zakrytí památníku nechalo vedení radnice šesté pražské části odvézt plot a pozdě večer odstranilo i lešení, na kterém byla upevněná plachta, jež měla pomník ubránit před útoky vandalů. Skulpturu navíc nově chrání speciální antigraffiti nátěr.

„Pro odstranění lešení jsme se rozhodli už o víkendu, tedy ještě před pondělní demonstrací,“ řekl LN v úterý odpoledne starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) s tím, že konstrukce z trubek byla mimo jiné přichystána i pro potřeby firmy, jež ochranný nátěr aplikovala. „Rozhodně nejde o ústupek demonstrantům,“ řekl Kolář. „V posledních týdnech jsme hledali, jak sochu ochránit. Ukázalo se, že antigraffiti nátěr bude nejjednodušším a nejúčinnějším řešením,“ dodal. V úterý pozdě večer začala radnice lešení u sochy rozebírat a odvážet.

„Že bych to (odstranění lešení) bral jako vítězství? To ne,“ řekl LN poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, spolupořadatel pondělní protestní akce, jíž se zúčastnily zhruba tři stovky lidí, zejména přívrženci Ruské federace. „Pro mě je cílem to, aby socha stála na svém místě a aby o ni bylo postaráno podobně jako o další majetek, který má radnice ve své péči,“ dodal Foldyna. Ani mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, který se shromáždění aktivně zúčastnil, nepovažuje avizované odstranění lešení za ústupek demonstrantům. „Domnívám se, že je to pouze příprava na další krok, to znamená odstranění sochy jakoukoliv formou,“ řekl LN.

V davu byly hojně vidět sovětské vlajky.
Jiří Černohorský, který během protestů několikrát ze sochy strhl plachtu.

Foldyna míní, že natření sochy antigraffiti nátěrem není dostačující. „Je to jen malá část toho, co by radnice měla udělat,“ řekl. Dle něj by radnice měla zajistit památníku adekvátní ostrahu. „Alespoň takovou, jakou dostala lavička věnovaná odkazu Václava Havla před Národní technickou knihovnou,“ řekl poslanec ČSSD. Mluvčí radnice Prahy 6 Ondřej Šrámek však na dotaz LN uvedl, že radnice žádná opatření a ostrahu lavičce neposkytla.

Vedení Prahy 6 nechalo sochu zakrýt plachtou minulý pátek se zdůvodněním, že chce zabránit jejímu poškozování. Včera je za to kritizovali opoziční zastupitelé z řad ANO, Zelených či Pirátů. Pomník je opakovaně terčem vandalů. Policie eviduje osm incidentů.

O dalším osudu sochy mají jednat zastupitelé Prahy 6 ve čtvrtek 12. září. Vedení radnice ji v minulosti chtělo přemístit na pozemek ruského velvyslanectví, jež to ale odmítlo s tím, ať Koněv zůstane tam, kde je. Piráti navrhují, aby o osudu skulptury rozhodlo referendum. K tomu Kolář v minulosti LN řekl, že veřejný plebiscit by vyšel na nejméně čtyři miliony korun, což se mu nejeví jako účelně vynaložené prostředky.

Kritikům sochy se nelíbí Koněvova účast na potlačování maďarského povstání v roce 1956. Přívrženci oslavují maršála za jeho činy během druhé světové války.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....