2. července 2014 11:24, aktualizováno  12:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Platit se bude jen na pohotovosti. Vláda schválila zrušení poplatků

  Poplatky, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poplatky, ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Vláda ve středu schválila zrušení třicetikorunových poplatků v ambulancích a lékárnách od ledna příštího roku. Zůstane jen 90 korun na pohotovosti. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) dále potvrdil, že výpadek příjmů z poplatků bude ambulancím i lékárnám kompenzován z navýšených odvodů státu. Ministr rovněž uvedl, že vláda schválila i to, že elektronické recepty nebudou povinné.

Podle Štolla kabinet předřadil projednání regulačních poplatků ostatnímu programu, protože premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) má od 12:00 další pracovní povinnosti a chtěl být osobně u schvalování tohoto bodu.

Zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví, mimo platby za pohotovost, má koaliční vláda v programovém prohlášení. Stokorunové platby v nemocnicích zrušil od letošního ledna Ústavní soud s tím, že pro řadu občanů činí nemocniční péči nedostupnou. Proti návratu k platbě 60 korun v nemocnicích soud nic nenamítal, koalice se ale rozhodla ji neobnovovat.

NAPSALI JSME:

"Zdravotní péče by měla být pro pacienty od ledna příštího roku dostupná už bez finančních bariér. Po zrušení nemocničních poplatků budou zrušeny také poplatky v ambulancích a lékárnách," řekl minulý týden ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Větší odvody státu

Výpadek z výběru regulačních poplatků by měly pokrýt navýšené odvody státu. Letos ve druhém pololetí to je navíc 2,1 miliardy korun, dostanou je nemocnice. Příští rok za obě pololetí to bude navíc 4,2 miliardy, vedle nemocnic tak mohou dostat kompenzaci ambulance a část lékáren.

NIŽŠÍ DPH

  • Kromě zrušení poplatků dnes vláda schválila sníženou desetiprocentní sazbu DPH pro knihy, kojeneckou výživu a léky.
  • Sazba byl měla začít platit od ledna 2015.

Němeček dnes předložil kabinetu také novelu zákona o léčivech, vláda souhlasila, aby lékaři mohli psát papírové i elektronické recepty i po 1. lednu 2015, kdy už měly být jen recepty elektronické. Z účtu lékového ústavu navrhoval ministr zákonem převést do státního rozpočtu 1,7 miliardy korun, tento bod odložila vláda na příště.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.