Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plošné testování další personální kapacity nemocnicím nevezme, uklidňuje Prymula

Česko

  13:26aktualizováno  22:53
PRAHA - Plošné testování na covid-19 nevezme podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) další personální kapacity nemocnicím. Chce využít současná odběrová centra nebo vytvořit nová, zapojit praktické i jiné lékaře. Získat dost testů problém nebude, výrobců je několik, uvedl v pátek. V úterý uvedl, že s testování by se mělo začít za dva týdny.
Testování na covid-19 (archivní snímek).

Testování na covid-19 (archivní snímek). foto: Petr Topič MAFRA

„Není velký problém sehnat testy, těch začíná být poměrně hodně, je celá řada nabídek od různých společností. Složitější je logisticky celý ten systém zabezpečit, proto ho chceme připravit velmi detailně, než s tím půjdeme do praxe,“ uvedl Prymula.

Celoplošné testování obyvatelstva? Zamýšlené rychlotesty jsou nepřesné, Prymulovi to nevadí

„Nechceme tím testováním zatěžovat nemocnice, které jsou v akutní fázi,“ doplnil dřívější informaci o tom, že pilotní projekt začne na Uherskohradišťsku. Tento region má nejvyšší nárůsty na počet obyvatel a v tamní nemocnici je více než stovka nakažených.

Starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS) kritizoval, že město nemá o záměru ministerstva žádné informace. „Přečetli jsme si to z twitteru. Není to šťastné ve chvíli, kdy takovou informaci vypustí, aniž by řekl detaily, jak to celé má probíhat, kdo to bude zajišťovat,“ řekl dnes novinářům Blaha. Na jednání na krajské hygienické stanici se podle něj od záměru distancovala řada odborníků včetně zástupců praktických lékařů.

„Lidé v okrese Uherské Hradiště si nezaslouží, aby byli jakýmisi pokusnými králíky v laboratoři pana ministra Prymuly,“ uvedl Blaha. Dodal, že osobně nemá nic proti otestování nějakého vzorku populace, pokud však má být testování plošné, ale zároveň dobrovolné, postrádá to podle něj logiku. „Lidé chtějí jasné informace, aby věděli, na čem jsou,“ uvedl.

Podle Prymuly se počítá se stávajícími odběrovými centry, novými obsazenými mediky a dalšími studenty vysokých škol. „Přihlásili se i zubní lékaři a nabízejí svoji kapacitu,“ uvedl. Počítá také s praktickými lékaři. Naopak v nemocnicích by podle něj mohli vypomáhat ambulantní specialisté některých oborů, jakých ale neupřesnil.

V úterním projevu k národu ministr uvedl, že testování bude pomocí antigenních testů s výsledkem do 15 minut. „Tyto testy jsou rychlé, levné a snadné. Pokud by se nám je povedlo zajistit, tak testování by pro všechny občany bylo zdarma,“ uvedl tehdy. Pokud by se celoplošné testování povedlo, získá Česko podle něj cenná data o šíření viru a podaří se nastavit výrazně cílenější systém karantény. Podobně už se celoplošně testuje například v Jižní Koreji, Dánsku nebo Lichtenštejnsku.

Na nové testy se podle ředitele Ladislava Duška připravuje i Ústav zdravotnických informací a statistiky, upravuje například elektronickou žádanku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat