Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Plzeňská práva mají nové předpisy. Brání státnicové turistice

Děkan Pospíšil podepsal novou vyhlášku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děkan Pospíšil podepsal novou vyhlášku. | foto: ČTK

PLZEŇ Děkan plzeňských práv Jiří Pospíšil dnes podepsal vyhlášku, která striktně upravuje uznávání zkoušek a zápočtů při přestupech studentů z jiných škol. Nový předpis zabrání praktikám, které na škole vládly za minulého vedení.

Nebude už možné uznávat zkoušky a zápočty přestupujícím, aniž by o tom věděla příslušná katedra jako garant předmětu. Vyhláška začne platit příští týden.

Škola chce současně snižovat počty přestupů a bude jednat o tom, jak zamezit takzvané státnicové turistice. "Plníme tím sliby, které jsme dali. Jasně se stanoví pravidla, že se uznávají pouze zkoušky a zápočty udělené v posledních dvou letech a nebudou se uznávat zkoušky hodnocené známkou dobře," uvedl Pospíšil.

K uznání některého zápočtu nebo zkoušky se také vždy bude muset vyjádřit příslušná katedra, která předmět garantuje. "To je ta hlavní změna, kdy nebude možné věc vyřídit bez toho, aby byla předtím jasná písemná zpráva katedry jako garanta," dodal.

Škola by měla podstoupit i další opatření
Podle předsedkyně Akreditační komise Vladimíry Dvořákové byly na fakultě překračovány desítky pravidel. Toto opatření je tak pouze jedním z řady kroků, které bude muset Pospíšil v následujících měsících udělat k nápravě. "My ty jednotlivé kroky už nesledujeme," sdělila Dvořáková s tím, že v polovině května má Pospíšil předložit zprávu s celým souborem opatření, která na škole udělal. Jedním z nich by mělo být třeba obnovení porad vedení.

K obcházení kateder údajně docházelo za vedení bývalého děkana Jaroslava Zachariáše a proděkana Milana Kindla. Nová pravidla se dotknou přestupujících ze soukromých i státních škol a také bývalých studentů plzeňských práv, kteří školu z nějakého důvodu nedodělali a znovu na ni nastoupí ke studiu. Podle Pospíšila jsou přestupujících desítky. Škola se ale také nyní chystá snižovat a eliminovat přestupy. "Nebudeme povolovat přestupy v případě, že má někdo pocit, že na jiné právnické fakultě na něj kladou větší nároky," dodal.

Výhláška proti státnicové turistice
Plzeňská práva také omezí takzvanou státnicovou turistiku, kdy do Plzně přestupovaly desítky studentů z pražských práv, aby si zde dodělali státnice. "To pak vytváří domněnky, že plzeňská fakulta je méně náročná. Podstatně méně přestupů bylo z Karlových Varů, byť je to mediálně nejzajímavější, mnohem více jich bylo z Prahy," dodal děkan.

Podle informací, které zveřejnilo vedení Západočeské univerzity, tvoří ve skupině 500 přestoupivších studentů 59,8 procenta lidé z pražské Univerzity Karlovy. Ze soukromé vysoké školy v Karlových Varech přešlo 4,9 procenta studentů.

,
Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Žádný strach z viru, nejsme Čína, krotí vášně hlavní hygienička

Čínská chřipka a hlodavci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před sedmnácti lety svět zasáhla epidemie SARS. Viru, který způsobuje náhlý kolaps dýchání. Zemřelo skoro 800 lidí,...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...