Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Plzeňská práva ovládla 'stará garda', fakultě hrozí zánik

Budova Právnické fakulty v Plzni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Právnické fakulty v Plzni | foto: ČTK

PLZEŇ Nově zvolený akademický senát na plzeňské Fakultě právnické obsadili lidé loajální bývalému vedení opředenému skandály. Studenti sice volili reformisty, učitelská volba ale nechala vše při starém. Osud fakulty je tak nejistý, protože pokud vedení nepřistoupí ke změnám, přijde o akreditaci. Špičkoví právníci už přemýšlejí o odchodu.

Nový senát, jehož volby vnímali všichni ve škole jako klíčovou událost pro další směřování plzeňských práv, by měl dotáhnout reformy, jež na zahájil koncem roku 2009 bývalý děkan Jiří Pospíšil.

Ten se ale nyní ke změnám na fakultě staví skepticky. "Mrzí mě, že se do senátu nedostali lidé, kteří ztělesňovali reformy. Pokud se reformní učitelé rozhodnou odejít z fakulty, solidárně je podpořím tím, že ukončím i svůj malý úvazek na fakultě," řekl deníku MF DNES Pospíšil.

Čtěte více

Členové jeho reformního týmu, Karel Eliáš (neúspěšný kandidát na nového děkana), Petr Bezouška a František Korbel (náměstek ministra spravedlnosti) se totiž do nového senátu nedostali a v učitelské volbě zcela propadli.

Do senátu se ale nedostal ani Daniel Telecký, známý přívrženec problémového vedení kolem Milana Kindla, které kvůli skandálům fakultu opustilo.

Eliáš: "Vypadá to vážně"

"Učitelskou část za moc reformní nepovažuji, studentskou ano," komentoval výsledek voleb zástupce zvolený studenty Tomáš Hnetila.

Nejkvalitnější učitelé jsou volbou pobouřeni a zvažují odchod z fakulty. "Nechápu takovou absenci sebereflexe. O tom, jestli odejdu, se rozhodnu do konce dubna, vypadá to hodně vážně," řekl MF DNES neúspěšný kandidát a Pospíšilův favorit Karel Eliáš.

Staří zůstávají, noví se nedostali

V nové učitelské části senátu dostala nejvíce hlasů, jeho dosavadní tajemnice Simona Stočesová, další pořadí je Tomáš Pezl, Silvie Anderlová, Jan Lego, Petr Kybic, Anna Outlá (zůstává), Oto Kunz (zůstává), Tomáš Louda, Richard Pokorný, Pavel Prunner (zůstává), Jitka Wolfová a Monika Forejtová.

Ve studentské kurii dostal nejvíce hlasů, celkem 409, Tomáš Hnetila (zůstává), následují Rudolfína Knotová, Helena Morozová, František Vinopal, Martin Pelikán (zůstává) a Martin Galáž.

To by vyvolalo vlnu dalšího odcházení "reformního křídla" v čele s Františkem Korbelem nebo šéfkou katedry trestního práva Helenou Válkovou.

"V žádném případě bych nechtěl zůstat na fakultě jako maskot něčeho, co mi vadí," dodal profesor deníku. Podle něj mnoha učitelům asi vyhovovali, že nemusejí příliš učit, publikovat a usilovat o granty.

Nový senát by měl zklidnit podle studentů i pedagogů stále nedobrou situaci na fakultě, kde se před volbami skupiny učitelů vzájemně napadaly a využívaly k tomu studenty.

Hlavním úkolem fakulty je obnovit akreditaci magisterských oborů.

Ztráta akreditace

Senát, který volí děkana a schvaluje rozpočet, statut i strategii fakulty, vystřídá od 1. května předchozí senát, kvůli jehož nedůsledné práci a kontrole vedení vypukla předloni v září největší česká aféra vysokého školství za posledních 20 let.

Rektorka univerzity Ilona Mauritzová fakultu varovala již před měsícem. Pokud si fakulta nezvolí reformní senát a odejdou kvalitní učitelé, přijde škola o akreditaci.

Čtěte také

V souvislosti se skandálem, který začal plagiátorskou aférou, ze školy odešli už dříve děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič.

Nestandardně tuto fakultu vystudovali například poslanci ODS Ivana Řápková a Marek Benda, ale i člen Berkova gangu Jan Harangozzo nebo děti kmotra podsvětí Františka Mrázka.

Pochybné diplomy z Ukrajiny

Západočeská univerzita v Plzni musí čelit dalšímu skandálu. Nejvyšší správní soud totiž v několika případech potvrdil, že škola chybně uznala tituly právníků, kteří je získali na Zakarpatské státní univerzitě.

Diplomy z ukrajinské univerzity zprostředkovával Čechům Mezinárodní institut podnikatelství a práva. Zprávu přinesl server Aktuálně.cz.

Podle soudu postupovala ZČU při uznávání diplomů podivně. Česká advokátní komora nechce právníky s tímto vzděláním vpouštět do svých řad.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA CNC SOUSTRUHU-BONUS 30.000 Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 38 000 Kč