1. března 2014 16:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Neonacisté prošli Plzní. Odstrašit se nenecháme, vzkazovali protestující

neonacismus (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy neonacismus (ilustrační foto) | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PLZEŇ Do centra Plzně se vydalo na pochod asi 90 pravicových radikálů. Jejich akce je ohlášená jako pochod za "dodržování práv všech slušných občanů této země a proti financování rasistického a protičeského o.s. Romea vládou České republiky". Více než 200 odpůrců pochodu se sešlo na Husově náměstí, tedy v těsné blízkosti trasy pochodu, kde hrají kapely a tancuje se.

"Virtuálně se nám na Facebooku přihlásilo, že přijde 500 lidí. Naše akce protestuje proti pochodu neonacistů Plzní. Místo toho, abychom se jako běžní Češi sbalili a odjeli z města, tak se raději sejdeme, zahrajeme, zazpíváme, zatancujeme a budeme se bavit. Nenecháme se jimi odstrašit," řekl organizátor akce proti pochodu Lukáš Bartoň.

ČTĚTE TAKÉ:

Akce se obešla bez incidentů. Po jeho skončení pochodu zajistili policisté v Husově a Tylově ulici dvě osoby kvůli přestupkům proti veřejnému pořádku a neuposlechnutí výzvy úřední osoby. Řekla to krajská policejní mluvčí Ivana Telekešová. Konkrétní prohřešky neuvedla. "Situaci dále monitorujeme. Podle pohybu osob budeme postupně síly a prostředky redukovat," uvedla mluvčí po ukončení pochodu.

Odpůrci byli pouze na Husově náměstí, které sousedí s náměstím Emila Škody, jež bylo cílovým místem pochodu radikálů. Odpůrci do něj nezasahovali. Podle Bartoně si neonacisté záměrně naplánovali pochod směrem na Husovo náměstí, protože v jeho okolí žije početná romská komunita. "Proto jsme to uspořádali tady, aby se bavili (Romové) s námi a nenechali se zastrašit," uvedl Bartoň.

"Zatím je v Plzni klid. Situaci monitorujeme. Radikálů je mezi 80 až 100," uvedla policejní mluvčí Ivana Telekešová během akce. Další už se k nim nepřidávají, na ulicích nejsou žádné protiakce. Policie, která akce monitoruje, nasadila do ulic stovky příslušníků, a povolala i posily z Prahy. Nad městem létá vrtulník, připravena je zásahová jednotka, příslušníci se psy i těžká technika.

Radikálové vyrazili v sobotu v brzkých odpoledních hodinách za pokřiku "Čechy Čechům" z centrálního náměstí Republiky přes Františkánskou ulici, Kopeckého sady, Americkou a Tylovu ulici. Jejich cíl je na náměstí Emila Škody naproti hlavní bráně Škodovky. Velká akce odpůrců pochodu se koná na sousedním Husově náměstí od jedné hodiny. Ze zhruba 200 lidí je asi čtvrtina Romů, hlavně obyvatel lokality.

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.