5. března 2019 7:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Po silném větru je ještě několik stovek odběratelů bez proudu

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: ČTK

PRAHA Bez elektrického proudu dál zůstává v ČR kvůli silnému větru několik stovek domácností. ČEZ v úterý ráno sice opravil všechny pondělní poruchy na dodávkách proudu, dopoledne ale vítr opět zesílil a přibyly nové, řekla ČTK mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Podle ní je nově bez elektřiny několik stovek odběratelů ve středních Čechách a na Liberecku. Na Jindřichohradecku zůstává od pondělí bez proudu asi 180 míst, kam dodává energii E.ON. Podle mluvčí E.ON Martiny Slavíkové je to rozsáhlejší problém, vyřešen by měl být do dnešního podvečera.

V pondělí večer měly obě společnosti kvůli silnému větru bez elektřiny několik tisíc odběratelů, situace se ale rychle zlepšovala. V úterý kolem 6:00 firmě ČEZ zůstávalo bez proudu 300 odběrných míst ve středních Čechách a na Šumpersku a o tři hodiny později tam byly dodávky podle mluvčí obnoveny. Následně vítr ale opět zesílil a ČEZ nově eviduje deset poruch na vysokém napětí a stovky domácností bez proudu, uvedla po poledni k situaci Holingerová. Výpadek se podle ní týká vedle Liberecka okresů Praha východ, Kutná Hora a Příbram.

Holingerová předpokládá, že pokud se vítr utiší, měly by být všechny poruchy odstraněny do večera.

Podle mluvčí většinu poruch zapříčinily stromy a větve, které při silném větru spadly do vedení. Výši škody firma zatím nevyčíslila, podle Holingerové ale předpokládá, že bude do čtyř milionů korun. Nejdražší bude oprava spadlého a zdeformovaného stožáru ve Velkých Žernosekách na Litoměřicku, doplnila Holingerová.

Firmě E.ON od pondělí přetrvává jedna porucha na vysokém napětí, která se týká zhruba 180 domácností v obcích Polesí a Bělá na Jindřichohradecku. I v tomto případě poruchu způsobily popadané stromy. „Jsou tam poškozené vodiče,“ řekla Slavíková. V pondělí večer bylo v jižních Čechách bez proudu až 10.000 domácností a na jižní Moravě 900 odběratelů, tam už ale mají elektřinu všichni.

ČTK