10. listopadu 2011 12:37, aktualizováno  14:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Po střelbě v Kunovicích tři mrtví, na místě zasahovalo komando

V areálu někdejší letecké továrny v Kunovicích na Uherskohradišťsku střílel muž po lidech.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V areálu někdejší letecké továrny v Kunovicích na Uherskohradišťsku střílel muž po lidech. | foto: ČTK

KUNOVICE V areálu letecké továrny Aircraft Industries v Kunovicích na Uherskohradišťsku kolem poledne střílel muž po lidech. Po útoku nalezla záchranná služba v areálu tři mrtvé muže, jedním z nich je podle policie útočník. Jedna žena byla s lehkým zraněním převezena do nemocnice. Policejní zásah skončil.

Zraněnou ženou je generální ředitelka společnosti Ilona Plšková. Útočník spáchal sebevraždu.

"Žena je momentálně v péči našich lékařů. Utrpěla lehké střelná poranění. Pravděpodobně nebude hospitalizována," uvedl mluvčí nemocnice v Uherském Hradišti Jan Karásek.

Podle dostupných informací se před polednem střílelo v budově ředitelství společnosti. Zaměstnanci byli z budovy evakuováni. Do budovy nemohl po dvě hodiny nikdo vstoupit. Střelec se zabarikádoval uvnitř. Na místě zasahoval vyjednavač a speciální zásahová jednotka.

ČTĚTE VÍCE:

Na místo dorazilo pět zdravotnických posádek z Brna a vrtulník. Podle mluvčího krajské záchranky Petra Olšana byla událost zdravotníkům oznámena v 11:47.

"Řada místních se o tragédii dozvěděla až z internetu, policie je vyzvala, ať nechodí k oknu," popsala z místa zpravodajka LN.  

Podle informací LN je střelcem bratr Pavla Musely, jednoho z nejmocnějších mužů českého zbrojařství a bývalého člena představenstva firmy, který se v roce 2008 za nevyjasněných okolností zřítil z šestimetrového posedu a o vlásek unikl smrti.

Musela mohl být důležitým svědkem v kauze armádního nákupu pandurů, po pádu je však nesvéprávný a ztratil paměť.

Areál Letu Kunovice

Areál Letu Kunovice

Msta propuštěného tiskaře

Podobný případ se před dvěma lety odehrál ve zlínské tiskárně Graspo. Pětapadesátiletý muž, který byl po třiceti letech propuštěn z důvodu porušování pracovní kázně, se rozhodl vedení podniku pomstít a vtrhl s legálně drženou zbraní do kanceláří, kde začal střílet.

Zasáhl nejprve spolumajitele společnosti a poté dalšího člena vedení. Následně se střelil sám, zranění po několika hodinách podlehl. Druhý den zemřel v nemocnici také jeden z postřelených mužů.

Let Kunovice

Letoun L 410 poprvé vzlétl před 40 lety. Za tu dobu se jej vyrobilo přes 1100 kusů. Letadla nyní nejčastěji směřují na trhy v zemích třetího světa.

Stavba továrny jako součásti Škodovky začala v roce 1936. Po válce byla znárodněna. Mezi lety 1957-1967 byla přejmenována na SPP („Strojírny první pětiletky“), v roce 1967 se vrátila k původnímu názvu Let.

Vyráběly se tu víceúčelové letouny Aero Ae 45 a Aero Ae 145 a v licenci od roku 1953 sovětské cvičné letouny Jakovlev Jak-11. Vyvíjely a vyráběly se zde například známé stroje L-200 Morava, zemědělský letoun Z-37 Čmelák či cvičný letoun L-29.

V průběhu 60. let zde byl vyvinut 19-místný turbovrtulový letoun – L-410 Turbolet, který se vyrábí doposud. V devadesátých letech firma prošla neúspěšnou privatizací a výroba se zastavila.

Společnost Aircraft Industries v roce 2005 koupila konkurzní podstatu Leteckých závodů Kunovice a výrobu letadel obnovila.

Podílí se ale i na další letecké výrobě a provádí servis letounů, které kunovická továrna vyráběla v minulosti.

Přesně 51 procent akcií Aircraft Industries drží ruský akcionář, těžařský holding UGMK, zbylých 49 procent vlastní česká obchodní společnost PAMCO INT.

Firmu nyní vlastní. Továrna zaměstnává téměř 800 lidí.

mevMartin Nevyhoštěný, ostOndřej Stratilík, Ludmila Hamplová, ČTK

Najdete na Lidovky.cz