1. října 2011 16:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Počasí lámalo rekordy, za týden bude 13 stupňů

Babí léto - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Babí léto - ilustrační foto. | foto: Vít ŠimánekČTK

PRAHA První říjnový den vystoupaly teploty až k 27 stupňům Celsia, po celé zemi padaly teplotní rekordy. Maximum z nejstarší české stanice v pražském Klementinu ale nejspíš překonáno nebylo, odpoledne tam naměřili jen 23,9 stupně.

Uvedla to meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Téměř letní počasí ale nebude mít dlouhého trvání, už příští víkend by měly teploty klesnout na 13 stupňů.

Vysoké teploty vydrží až do středy.
Babí léto - ilustrační foto.

Například Javorník hlásí 27,2 stupně, dosavadní rekord z roku 1985 tak byl překonán o 3,6 stupně. V Doksanech bylo odpoledne 26,9 stupně, o půl stupně víc než v roce 1956. Ze stejného roku byl i olomoucký rekord 25 stupňů, dnes byl ale překonán teplotou 26,4 stupně. Hranici 26 stupňů atakovaly také teploměry v brněnských Tuřanech, v Šumperku nebo v Kopistech.

Naproti tomu pražské Klementinum, kde se teploty sledují od roku 1775, naměřilo dnes tři hodiny po poledni jen 23,9 stupně Celsia, rekord z roku 1956 je přitom 25,1 stupně. Teploty ale ještě mohou stoupat, konečná data budou mít meteorologové až večer. "Je celkem pravděpodobné, že překonán nebude," uvedla ale na adresu klementinského rekordu meteoroložka.

Po mimořádně teplém září bude téměř letní počasí pokračovat i prvních pár říjnových dní, v polovině příštího týdne už se ale začne ochlazovat. Jasné nebe vystřídá oblačno a přeháňky, do víkendu se pak ochladí na 13 stupňů.

Naplní se tak zřejmě pranostika na 4. října, která říká, že svatý František zahání lidi do chýšek. Noční teploty poklesnou z deseti stupňů na pět. Podle dlouhodobé předpovědi ČHMÚ by ale i říjnové teploty měly být nadprůměrné.

Lidovky.cz, ČTK