Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Mohou změny počasí uškodit? Lékařka poradí

Horko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Horko - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PORADNA. Letošní léto přineslo velké výkyvy počasí. Necítím se dobře a myslím, že na to má právě počasí vliv. Mohou být prudké změny teplot pro mé zdraví nějak rizikové? Jsem jinak zcela zdravá, nemám problémy ani se srdcem, ani s nervy.

Současné výkyvy počasí mohou způsobit naštěstí jen méně závažné zdravotní obtíže, zato i zcela zdravým lidem. Právě chladná rána, kdy teploty klesají i pod deset stupňů, a teplá odpoledne, kdy naopak vystoupí nad dvacet stupňů, mohou přinést nejen nepříjemné nachlazení a záněty dýchacích cest.

"V těchto dnech do mé ordinace častěji přicházejí pacienti, kteří prochladli, a objevilo se u nich nachlazení, problémy se ztuhlou páteří nebo také infekce močových cest," popisuje MUDr. Irena Kudrnovská, praktická lékařka ze soukromé ordinace v Praze 6. Na vině je podle ní to, že se lidé neoblékají podle aktuálního počasí, ale řídí se pouze kalendářem. "Mnoho nemocných si neuvědomuje, že je ráno už zima, a tak snadno prochladnou. Správné je přitom oblékat se do několika vrstev, které lze podle měnícího se počasí odkládat," dodává lékařka.

ČTĚTE TAKÉ:

Nedávné extrémně horké dny a výrazné změny počasí mají velký vliv na jakkoli oslabené lidi. Více citliví vůči výkyvům počasí jsou pacienti trpící kardiovaskulárními chorobami, těhotné ženy, astmatici a také ti, kteří se léčí s depresemi. Horké dny ovšem nesnášejí dobře ani jinak zcela zdraví lidé. Vedle pocitů vyčerpání se u nich dokonce mohou objevit i náhlé nevolnosti. Prevencí a první pomocí zároveň je dostatek tekutin. Úlevu přináší i aplikace vody ve spreji – u dermatologicky citlivějších lidí ideálně termální – na pokožku obličeje a těla. Současně tak lze zklidnit kůži podrážděnou od slunce.

Bohužel neplatí, že ochlazení po horkých dnech vždy přináší úlevu. Záleží na tom, zda k němu dojde náhle, nebo postupně – a v posledních letech jsme svědky spíše skokových změn. "Výrazné ochlazení přináší stažení cév a také zvýšení tlaku, což kardiakům může přinést obtíže a dočasné zhoršení jejich zdravotního stavu. Proto by se neměli přetěžovat a při obtížích raději více odpočívat," radí lékařka.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Zvětralé pivo některé palírny mění na koronavirovou whisky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Zvětralé pivo některé palírny mění na koronavirovou whisky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Zvětralé pivo některé palírny mění na koronavirovou whisky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁSTUPCE HR MANAŽERA - OBLAST VZDĚLÁVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 42 000 Kč