Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec září se ponese ve znamení babího léta. Přinese slunce i mlhy

Česko

  6:41
Počasí u nás bude podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v následujících dnech ovlivňovat tlaková výše přesouvající se ze střední Evropy k severovýchodu. Po její zadní straně k nám bude zejména ve vyšších vrstvách atmosféry proudit teplejší vzduch a počasí u nás tak získá inverzní ráz. Teploty budou přes den přesahovat 20 stupňů, mohou vystoupat i k 25 stupňům.

ilustrační snímek foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nedávná rovnodennost podle meteoroložky Petry Sýkorové také nahrává tomu, že se budou mlhy i oblačnost většinou rozpouštět, výjimečně se ale mohou udržet po celý den.

Tlaková výše přinese typické slunečné počasí na horách a tvorbu mlh a nízké oblačnosti v nižších a středních polohách.

Od množství oblačnosti se pak budou odvíjet mimo jiné i odpolední teploty – tam, kde bude slunečno, vystoupí v pondělí na 18 až 22 °C, na jihovýchodě až na 24 °C, a v dalších dnech budou atakovat i letních 25 °C. Tam, kde se oblačnost včas neprotrhá, se budou odpolední teploty držet pod hranicí 20 °C.

Dnes (v pondělí) bude jasno až polojasno, zpočátku ale na většině území nízká oblačnost, která se hlavně na severovýchodě ojediněle udrží po celý den. Ráno se místy vyskytnou i mlhy. Nejvyšší teploty budou mezi 18 až 22 °C, na jihovýchodě až 24 °C, při déletrvající nízké oblačnosti kolem 16 °C, v 1000 m na horách kolem 16 °C. Slabý proměnlivý, během dne východní až severovýchodní vítr 1 až 4 m/s.

V noci na úterý očekávají meteorologové zpočátku jasno až polojasno, postupně většinou zataženo nízkou oblačností nebo mlhy. Nejnižší teploty 14 až 10 °C, na západě a jihozápadě až 8 °C. Vát bude slabý proměnlivý vítr do 3 m/s nebo klidno.

V úterý přes den zůstane zataženo nízkou oblačností nebo mlhy a ojediněle, během dne postupně na celém území polojasno až jasno. Nejvyšší teploty stoupnou na 19 až 23 °C, při déletrvajícím slunečním svitu kolem 25 °C. Slabý proměnlivý, během dne většinou mírný jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s.

Ve středu bude jasno až polojasno, během dne přechodně až oblačno. Zpočátku čekáme zejména v Čechách místy mlhy nebo nízkou oblačnost. Nejnižší noční teploty 14 až 10 °C. Nejvyšší denní teploty 21 až 25 °C. Slabý, během dne místy mírný jižní až jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Ve čtvrtek čekáme jasno až polojasno, od západu postupně až oblačno. Zpočátku se zejména v Čechách ojediněle vyskytnou mlhy nebo nízká oblačnost. Nejnižší noční teploty 14 až 10 °C, na jihozápadě a západě až 7 °C. Nejvyšší denní teploty 21 až 25 °C. Slabý, během dne mírný jižní až jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s se bude v Čechách měnit na jihozápadní.

V pátek očekáváme zpočátku oblačno až polojasno a ráno ojediněle mlhy. Od západu se postupně dočkáme i zatažené oblohy a později se místy přidají déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky. Nejnižší noční teploty 15 až 11 °C. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 °C. Slabý, během dne mírný jižní až jihozápadní vítr 2 až 6 m/s se bude později v Čechách měnit na západní.

Vyhlídka počasí od soboty do pondělí: Zpočátku bude oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Postupně budou ustávat srážky a ubývat oblačnost. Ojediněle se objeví mlhy nebo nízká oblačnost. Nejnižší noční teploty v sobotu klesnou mezi 16 až 11 °C, v dalších dnech 11 až 6 °C. Nejvyšší denní teploty 17 až 22 °C.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autor: