Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko

  17:56aktualizováno  25. června 12:51
Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8 milimetrů, nejintenzivněji pršelo na Boubíně, uvedl v sobotu ráno Český hydrometeorologický ústav na Twitteru. V okolí Prahy stouply hladiny malých toků, Botič je na 3. povodňovém stupni.

Hasičský záchranný sbor na Twitteru uvedl, že za posledních 24 hodin hasiči zasahovali v souvislosti s bouřkami a silnými dešti v 500 případech, z toho jich dneska bylo asi 300. „Nejčastěji se jedná o čerpání zatopených prostor a odstraňování spadlých stromů,“ doplnili hasiči.

Například středočeští hasiči mají zvýšený počet výjezdů. Většinou pomáhají s odstraněním padlých stromů a odčerpáváním vody ze sklepů. Od pátečních 11:00 do dnešních 6:30 zasahovali téměř u 150 událostí, z toho ve 104 případech se jednalo o technickou pomoc.

Zhruba 40 výjezdů se týkalo stromů padlých přes silnici a přibližně 50krát jeli pomoci s odčerpáním vody ze sklepů a níže položených míst. „Nejvíce událostí bylo v okrese Praha-západ,“ uvedla mluvčí středočeských hasičů Tereza Sýkora Fliegerová. Podle předpovědi meteorologů bude ve středních Čechách intenzivně pršet až do odpoledních hodin.

Pražští hasiči v sobotu ráno na Twitteru uvedli, že v průběhu noci monitorovali řadu vodních toků, zejména Botič a Kunratický potok. „Zasahovali jsme u 40 událostí. Nikdo nebyl zachraňován ani evakuován. Nyní srážky ustávají a situace se uklidňuje,“ doplnili hasiči na sociální síti.

Po nočních bouřkách silničáři také odstraňují sesunutou půdu a kamení z několika menších silnic v okolí Prahy, například u Vraného nad Vltavou.

Meteorologové vydali v sobotu další výstrahu pro Středočeský a Ústecký kraj, kde v uplynulých hodinách intenzivně pršelo. Extrémní, tedy červený stupeň nebezpečí platí do dnešního poledne. Důvodem je zvýšený odtok vody z krajiny přes silnice. Rovněž varují před sníženou viditelností a rizikem aquaplaningu.

Jihočeští hasiči kvůli bouřkám a extrémnímu dešti vyjížděli od pátečního večera do dnešních 9:00 jedenaosmdesátkrát. Odklízeli popadané stromy, čerpali vodu ze zatopených sklepů, čistili propusti na střechách panelových domů, kde voda protékala výtahovými šachtami.

Vítr o rychlosti 70 kilometrů v hodině

V Sedlici na Strakonicku napršelo 80,3 milimetru, místy foukal vítr rychlostí 70 kilometrů v hodině. Bouřky hrozí ještě dnes dopoledne, varovala Eva Plášilová z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu.

Jihočeští hasiči odklidili do pátečních 22:30 v kraji 23 popadaných stromů, nejvíc na Prachaticku, Českokrumlovsku a Strakonicku. Při 28 výjezdech odčerpávali vodu ze zatopených sklepů, ucpaných kanálů nebo z budov. Zajistili také několik uvolněných kovových dvoumetrových zábran, které spadly v Českých Budějovicích na zem a ohrožovaly zaparkovaná auta.

V Kaplici se podle mluvčí Venduly Matějů do jednoho domu valila voda a bylo nutné pytlovat. V Rožmitále na Šumavě či Jeníně museli čistit vpusti pod silnicí, protože hrozilo, že přeteče rybník.

Bouřka může být i v sobotu dopoledne

V Sedlici na Strakonicku napršelo 80,3 milimetru, ve Strakonicích 77,7 milimetru, ve Vráži u Písku 75 milimetrů. Na Boubíně napršelo v pátek kolem 20:00 za půlhodiny 42 milimetrů, v Černé v Pošumaví přes 45 milimetrů za 40 minut, uvedli meteorologové. „Bouřka může být i dnes dopoledne,“ řekla Plášilová.

V Jihočeském kraji bude dnes nejdřív zataženo až oblačno, místy déšť. Odpoledne bude postupně až polojasno, ojediněle přeháňky a bouřky. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od 22 do 25 stupňů Celsia.

V Libereckém kraji řešili hasiči 15 technických pomocí. Odstraňovali stromy i větve z komunikací a odčerpávali vodu ze zatopených prostor. Na Semilsku v obci Slaná najel vlak do stromu. Nehoda se obešla bez zranění, informovali hasiči Libereckého kraje na Twitteru.

Během pátku meteorologové také napsali, že je na některých přeháňkách pozorovatelný jev zvaný backbuilding. To znamená, že se bouřka obnovuje proti směru proudění ve výšce. „Tyto bouřky mohou (ale nemusí vždy!) být velmi nebezpečné z hlediska přívalových srážek,“ napsal ústav.

Vzhledem ke srážkám dochází ke kolísání na menších tocích na území Prahy a okolí. Na Botiči a na Pitkovickém potoce byl překročen 3. stupeň povodňové aktivity (SPA). Vzestupy hladiny vyloučit ani na ostatních malých tocích, varovali v sobotu ráno meteorologové. Lidem doporučují vyvarovat se koupání či jízdy lodí v korytě toku a jeho okolí.

„Večerní srážky zvedly hladiny Lužické Nisy v Proseči a v Liberci na 1. SPA. Do půlnoci se intenzivní srážky přesouvaly z jižních Čech k severovýchodu a postupně zvedaly hladiny zejména menších toků v povodí horní Vltavy (bez dosažení SPA),“ informoval dále hydrometeorologický ústav.

Povodňová pohotovost platí nadále v Praze, Středočeském, Jihočeském a Plzeňském kraji. Podle hydrometeorologického ústavu se voda v některých řekách může vylévat z břehů do okolí. Povodňová bdělost pak platí na většině území. Výstraha je platná do dnešního poledne.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat