Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko

Počet nakažených zdravotníků opět stoupá, týká se to zejména sester. Nejvíce pozitivních je v Praze

Zdravotníci chebské nemocnice

Zdravotníci chebské nemocnice foto: Martin Stolař, MAFRA

PRAHA - Zdravotníků nakažených covidem-19 začalo opět přibývat. Aktuálně nakažených je 2 840, zhruba o 150 více než před týdnem. Vyšší než minulý týden je také počet nově nakažených za posledních sedm dní. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).
  17:34

Nemocnice jsou na hraně svých kapacit, kolaps hrozí v osmi krajích. Volná lůžka mohou dojít v řádu dnů

Podle dřívějších vyjádření ministerstva zdravotnictví díky očkování počet nakažených zdravotníků klesal. Na začátku listopadu byl přes osm tisíc, na začátku ledna asi 6 400.

Za nárůstem počtu nakažených za poslední týden je především více nakažených sester a dalších zdravotníků, aktuálně nakažených lékařů je prakticky stejně jako minulý týden. Za posledních sedm dní bylo nově pozitivně testováno 151 lékařů, 696 sester a 625 dalších zdravotníků. Celkem jich bylo 1 472 a minulý týden 1 349.

Z krajů zaznamenali největší mezitýdenní nárůst v Praze, zejména u sester. Nakažení přibývali také ve Středočeském, Ústeckém, Libereckém a Olomouckém a o jednoho také v Královéhradeckém kraji. Naopak méně než před týdnem nově onemocnělo v Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském a Pardubickém kraji. Nákaza zdravotníků tak nekoreluje s nejvyššími počty nakažených na 100 tisíc obyvatel. Nejpostiženějšími okresy jsou Tachovsko v Plzeňském kraji a pak regiony Královéhradeckého a Karlovarského kraje.

Od loňského března, kdy epidemie v Česku začala, se nakazilo přes 67 tisíc zdravotníků. Z nich asi 10 800 jsou lékaři a tento týden byl překročen počet 30 tisíc nakažených sester. Počty nakažených mohou být podle mluvčí ÚZIS Lenky Svobodové nadhodnocené asi o stovku, protože krajské hygienické stanice údaje aktualizují postupně.

Celkově pracuje ve zdravotnictví téměř 270 tisíc lidí. Podle dat Českého statistického úřadu je v Česku 50 tisíc lékařů a přes 117 tisíc zdravotníků bez lékařského vzdělání.

Očkováni proti covidu-19 jsou zdravotníci jako první riziková skupina už do konce loňského roku. V akutní lůžkové péči jich je podle vyjádření ředitele ÚZIS Ladislava Duška z pondělí kolem 70 procent. „Jak bude pokračovat očkování dál, nákazy v této profesní kategorii postupně vymizí,“ uvedl.

Autor: