Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poche bude na ministerstvu zahraničí politickým tajemníkem. Za ‚symbolickou odměnu‘

ČERVEN - Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat do vlády europoslance Miroslava... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČERVEN - Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat do vlády europoslance Miroslava... | foto: ČTK

PRAHA Europoslanec Miroslav Poche, kterého ve středu prezident Miloš Zeman nejmenoval ministrem zahraničí, bude na ministerstvu politickým tajemníkem. Pozici bude zastávat jen za symbolickou odměnu a zároveň zůstane i poslancem v Evropském parlamentu.

Řízením ministerstva zahraničí Zeman pověřil předsedu ČSSD a nového ministra vnitra Jana Hamáčka.

„Nastupuji na ministerstvo jako nehonorovaný politický tajemník,“ řekl Poche to ve středu řekl serveru IHNED.cz. „Samozřejmě nebudu nic řídit, má práce bude především v koordinaci a plnění různých úkolů,“ doplnil. „Budu mít dohodu o pracovní činnosti za symbolickou odměnu, takže se budu dál věnovat i práci europoslance,“ uvedl.

Na ministerstvu se chce zaměřit třeba na přípravu na blízký summit NATO nebo rozvíjení vztahů s Německem. Ve čtvrtek se Poche zúčastní oficiálního uvádění Hamáčka do funkce ministra zahraničí.

Zeman již dříve Pochemu doporučil, aby o funkci ministra neusiloval kvůli svým postojům k migraci a nařčením z korupce. Poche poté Hospodářským novinám řekl, že pokud nebude jmenován ministrem, musel by premiér Andrej Babiš (ANO) podat na prezidenta kompetenční žalobu. Podobně se vyjádřili i další sociální demokraté, protože podle nich má prezident na základě ústavy na návrh premiéra členy vlády jmenovat.

Babiš ale již v úterý uvedl, že ke kompetenční žalobě nevidí důvod. Také předseda ČSSD chce spor o jmenování Pocheho řešit spíše jednáním. Podáním kompetenční žaloby na prezidenta by se podle Hamáčka jenom zafixoval aktuální spor a post ministra by mohl zůstat neobsazený, dokud by nepadl verdikt soudu.

Podle ústavního právníka Jana Kysely při středečním jmenování prezident vyhověl ústavě, pokud mu premiér po doručení původní nominace Pocheho dodal další návrh, ve kterém místo Pocheho navrhl do čela ministerstva Hamáčka. Pokud však Babiš trval na Pochem a Zeman nominaci nevyhověl, a navíc „svévolně“ jmenoval Hamáčka místo Pocheho, jednalo se o vážné porušení ústavy ze strany prezidenta, řekl Kysela.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?

Najdete na Lidovky.cz