26. srpna 2015 12:02, aktualizováno  16:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podezřelé vládní činitele bude prověřovat právník Jan Kněžínek

Nový ministr spravedlnosti Jan Kněžínek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový ministr spravedlnosti Jan Kněžínek. | foto: Facebook Jana Kněžínka

PRAHA Takzvaným prošetřovatelem, který bude mít za úkol prověřovat podezření týkající se členů vlády nebo dalších vysoce postavených činitelů, se dnes stal právník Jan Kněžínek, dosavadní náměstek ministra pro legislativu a lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). O rozhodnutí kabinetu informoval tiskový odbor ministerstva vnitra.

Prošetřovatel má přijímat oznámení a prověřovat v nich obsažená podezření, pokud se budou týkat člena vlády, náměstka ministra vnitra pro státní službu či vedoucího ústředního správního úřadu, uvedlo ministerstvo.

Podle serveru Česká justice, který o zařazení bodu na program vlády informoval, byl Kněžínek nominován zejména kvůli morálním předpokladům a společenskému kreditu. Své vlastní prošetřovatele budou mít v souvislosti se služebním zákonem i další úřady.

S podezřením na spáchání protiprávního jednání se na prošetřovatele mohou obracet státní zaměstnanci, a to i anonymně. Oznámení mohou doručit poštou, případně elektronickou cestou nebo do veřejně přístupné schránky, která k tomu účelu může být zřízena. Prošetřovatel si pak zajistí spisový materiál a prověří, zda je podnět oprávněný, či nikoliv.

Když prošetřovatel dojde k závěru, že podnět oprávněný byl, může navrhnout opatření vedoucí k odstranění problému. V případě, že pojme podezření, že ve věci může jít o trestný čin, oznámí věc policii
.

ČTK
V. Grycz Zametač. 14:35 26.8.2015
J. Zetík Nejhorší vláda od roku 1989! 13:33 26.8.2015

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!