11. února 2014 13:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Topolánek: ANO je jako Věci veřejné. ODS má šanci, pomůže jí Fiala

Mirek Topolánek v Bruselu zastupoval soukromou firmu jako expremiér, i když je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek v Bruselu zastupoval soukromou firmu jako expremiér, i když je... | foto: Lidové noviny

Bývalý premiér Mirek Topolánek dává díky nástupu Petra Fialy do vedení ODS straně ještě naději. Hnutí Ano Andreje Babiše předpovídá zánik po vzoru Věcích veřejných a věří, že v Sobotkově vládě sehraje destrukční roli. "Je jen otázkou, jak dlouho mu (Adnreji Babišovi, pozn. red.) to budou voliči žrát," řekl Topolánek.

Topolánek o ODS: Pospíšil je vyrobená celebrita

"Byl jsem přesvědčený, že ta strana je nezachranitelná. Po nástupu Fialy jsem ve svých soudech opatrnější," řekl Topolánek v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Varuje však, že Fiala bude muset omezit vliv silných regionů, jinak dopadne jako jeho předchůdci. Současný předseda ODS by prý měl vsadit na mladé.

ČTĚTE TAKÉ:

Expremiér tím nemyslel kmotry, ale strukturu lidí kolem ODS, která vznikla kolem roku 2000 až 2004. Tehdy ODS drtivě vyhrálo v krajských volbách a mělo třináct hejtmanů ze čtrnácti.

Topolánek srovnal Fialu s Jiřím Pospíšilem, kterého nazval uměle vyrobenou mediální celebritou (více o odchodu Pospíšila z ODS čtete ZDE). Pospíšilovo opuštění ODS podle bývalého premiéra nebude pro ODS tragické. Může však na krátkou dobu znamenat úbytek voličů.

Topolánek o hnutí ANO a Andreji Babišovi

Hnutí Ano miliardáře Andreje Babiše považuje Topolánek pro Sobotkovu vládu za destrukční. "To je daleko chytřejší a sofistikovanější projekt, než byly Bártovy Věci veřejné," míní Topolánek. Oba projekty jsou ale v podstatě podle expremiéra totožné. "Je jen otázkou, jak dlouho mu to budu voliči žrát," spekuluje Topolánek.

Vzestup různých hnutí a nových stran je podle Topolánka zapříčiněn tím, že se tradiční strany příliš přiblížily středu. "Fakticky přitom uvolnily prostor na krajích politického spektra," tvrdí Topolánek.

Topolánek o pravici

Expremiér také přemýšlí nad možným propojení ODS s dalšími pravicovými stranami. "Spolupráce ODS, TOP 09, ale i svobodných je možná. Nabízí se tam spojení pod novou značkou," dodává. Rozdíly mezi zmíněnými stranami však v současné době vidí jako nepřekonatelné.

Topolánek o Temelínu a energetice

Podle Topolánka Rusnokova vláda měla možnost prolomit limity těžby uhlí, ale promarnila ji. Také mluvil o dostavbě Temelína. "Jsem velký jaderný fanda a souhlasím s tím, aby se Temelín dostavěl. Začít ale musíme v Dukovanech," líčí Topolánek. Největší současný problém Temelína je hrozící arbitráž kvůli nedokončenému tendru.

jzlJakub Zelenka