Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podnikatel Zadeh neuspěl s další ústavní stížností kvůli vazbě

Íránec s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránec s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

BRNO Ústavní soud (ÚS) odmítl další z řady stížností podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha proti trvající vazbě. Tentokrát Zadeh namítal například to, že jeho vazbu řešil nesprávný senát Krajského soudu v Brně. Ústavní soudci se s jeho argumenty neztotožnili, stížnost označili za zjevně neopodstatněnou, zjistila ve středu ČTK z anonymizovaného usnesení v soudní databázi.

Zadeh byl ve vazbě nejprve kvůli obžalobě z miliardového krácení daní při dovozu pohonných hmot. Poté, co byl krátce na svobodě, putoval do vazby znovu, tentokrát kvůli údajnému ovlivňování svědků. Opakovaně se snaží dosáhnout propuštění, zatím neúspěšně, soudy trvají na tom, že nadále existují důvody k vazebnímu stíhání.

Aktuálně odmítnutá stížnost směřovala proti usnesení, jímž Městský soud v Brně letos v únoru rozhodl o pokračování vazby, stejně jako proti následnému březnovému potvrzení Krajským soudem v Brně. Zadeh kritizoval skutečnost, že soudy nepřijaly záruky nabídnuté jeho manželkou a spolkem Šalamoun a nenahradily vazbu například dohledem probačního úředníka nebo elektronickým náramkem. Ústavní soudci ale odkázali na svá starší rozhodnutí v téže kauze, v nichž opakovaně vazbu potvrdili.

Justice při rozhodování o Zadehově vazbě vychází z přesvědčení, že by se po propuštění mohl skrývat, uprchnout z Česka nebo opakovat trestnou činnost. Soudy uváděly, že je sice českým občanem, ale že má vazby v zahraničí, kde by mu jeho znalost jazyků umožnila snadnou adaptaci.

Zadeh už dříve neuspěl ani s tvrzením o překročení maximální délky vazby, která u závažných trestných činů činí tři roky. Soudci zdůraznili, že nelze sčítat délku vazby ve dvou různých kauzách.

V Zadehově první kauze čelí patnáctičlenná skupina lidí obžalobě z toho, že při dovozu pohonných hmot ošidila stát o 2,5 miliardy korun. Obhájci odhadují, že rozsudek by mohl být vynesen do léta příštího roku. Projednávání druhé kauza údajného uplácení svědků se podle obhajoby blíží ke konci.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...