Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Nestihl jsem to zúřadovat.‘ Žalobce přiznal pochybení v kauze podnikatele Zadeha

Íránec s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránec s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

BRNO Žalobce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Michal Galát v úterý před kárným senátem přiznal pochybení v jedné z kauz česko-íránského podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha. Opomenul konec lhůty pro koluzní vazbu, Zadeh tak měl ve vazbě přísnější podmínky i po vypršení maximální doby.

Kárná žaloba podaná olomouckým vrchním žalobcem Ivem Ištvanem navrhuje uložení důtky. Nadřízení už dříve Galáta z případu stáhli. Jednání kárného senátu v úterý netrvalo ani půl hodiny, rozhodnutí padne v 11:00.

Podle dřívější prověrky provedené Nejvyšším státním zastupitelstvím Galát přiměřeně nereagoval na to, že uplynula nejdelší přípustná doba trvání koluzní vazby. „Pro nápor a množství práce jsem to nestihl zúřadovat,“ řekl v úterý Galát kárnému senátu Nejvyššího správního soudu.

Ke koluzní vazbě soud přistupuje, když panují obavy, že se bude obviněný snažit ovlivňovat svědky nebo mařit vyšetřování. Například návštěvy se pak odehrávají v přítomnosti orgánů činných v trestním řízení, korespondenci čte policie.

Zadeh před Krajským soudem v Brně čelí obžalobě z miliardových daňových úniků. Galát ovšem podle kárné žaloby chyboval ve vedlejší kauze, kterou řeší Městský soud v Brně. Jde o údajné ovlivňování svědků.

Kvůli daňové kauze, v níž je škoda vyčíslena na 2,5 miliardy korun, strávil Zadeh ve vazbě celkem 22 měsíců. Loni v únoru ho soud z vazby propustil na kauci 150 milionů korun. V prosinci ale putoval do vazby znovu, a to kvůli údajnému ovlivňování svědků. Ve vazbě je doteď, celkem asi tři roky.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.