24. července 2013 18:17, aktualizováno  20:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podpisy notářsky ověřovat nebudu, Zeman má virózu, odmítla Němcová

Miroslava Němcová při rozhovoru pro LN v roce 2010. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslava Němcová při rozhovoru pro LN v roce 2010. | foto: MAFRA

Prezident Miloš Zeman si požadavkem 101 notářsky ověřených podpisů pro vládu hledá alibi pro Rusnokovu vládu, řekla koaliční kandidátka na premiérku Miroslava Němcová (ODS). Druhou variantou je prý viróza. Šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík s ověřením naopak nemá problém. Šanci sestavit vládu chce i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, prezidentův požadavek považuje za zbytečný.

"Buďto si pan prezident ze všech střílí, a myslí to jako velkou legraci, nebo dostal prudkou letní virózu. Anebo to myslí vážně, a v tom případě bych se já musela zeptat, kterého notáře požádal, aby mu dal potvrzení, které by umožnilo vznik Rusnokovy vlády. Kterého notáře nebo odborníka například ze SPOZ," kritizovala prezidenta Němcová v rozhovoru pro Českou televizi.

ČTĚTE VÍCE:

Němcová odmítá jakékoliv zpochybnění sněmovní většiny, od Zemana jde prý jen o hrubý nátlak na sněmovnu a o snahu hledat alibi pro úřednickou vládu. Proto Němcová notářské ověření podpisů odmítla. "Odmítám jít a v žádném případě nepůjdu naproti panu prezidentovi v jeho požadavku, abychom nechali tyto podpisy notářsky ověřit," popsala své stanovisko. 

Její stranický kolega a šéf ODS Kuba se vyjadřuje mírněji. "Při tom, jak pan prezident jmenoval vládu Jiřího Rusnoka, přestože od všech poslaneckých klubů slyšel, že tuto vládu nepodporují, tak mi požadavek notářsky ověřených 101 podpisů koalice přijde úsměvný. V tom případě navrhuji, aby notář byl členem Strany práv občanů - zemanovci, abychom měli stoprocentní jistotu, že se jedná o notáře odborníka," řekl  v nadsázce Kuba.

Kuba předpokládá, že Rusnokova vláda důvěru ve Sněmovně nezíská a že Zeman pak dá šanci bývalé koalici ODS, TOP 09 a LIDEM. "Věřím, že se pan prezident bude v druhém pokusu zaměřovat více na to, kdo má podporu většiny v Poslanecké sněmovně, o kterou se vláda musí opírat," dodal.

Ověřovat ale musí i Sobotka

S ověřením podpisů nemá problém šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Gazdík. "V našem klubu sedí 14 starostů, kteří mají právo ověřovat podpisy, a několik advokátů, kteří to mohou udělat. Nemáme s tím žádný problém," řekl Gazdík. Podle něj by ale prezident měl chtít 101 podpisů i od případných jiných kandidátů na premiéra, například od předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, který se chce o možnost sestavení vlády také ucházet. "Tato podmínka se nemůže vztahovat jen na někoho, protože je z opačného politického spektra," dodal Gazdík.

Sociální demokraté považují Zemanův požadavek za zbytečný a volají po tom, aby druhý pokus dostali právě oni. "Pokud pan prezident nechtěl 101 podpisů po panu Rusnokovi v okamžiku, kdy jmenoval jeho vládu, neměl by požadovat dopředu a priori 101 podpisů ani v rámci druhého pokusu," řekl Sobotka.

Zeman totiž uvedl, že při nedávných schůzkách s lídry klubů ODS a TOP 09 Markem Bendou (ODS) a Petrem Gazdíkem pravicové politiky požádal, aby mu v případě, že druhý pokus o jmenování vlády bude nutné a on se pro něj rozhodne, seznam s podpisy 101 poslanců opět předložili. "Dokonce jsem je zdvořile požádal, aby byly notářsky ověřeny," poznamenal Zeman. A pak přidal výhrůžku: "V každém případě nedostanou druhý pokus, když to neudělají".

Veronika Šmídová, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!