Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
13. října 2019 13:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podpora ČSSD klesla na pět procent. Dostala se na hranici vstupu do Sněmovny, míní průzkum

Klub ČSSD po schůzi v Lidovém domě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klub ČSSD po schůzi v Lidovém domě. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Praha Podpora vládní ČSSD v září o jeden procentní bod klesla, menší vládní strana se podle modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi dostala na pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny. Naopak o dva procentní body na 6,5 % posílila od srpna KSČM, která vládu hnutí ANO a sociálních demokratů toleruje. Ve volbách by zvítězilo ANO, udrželo podporu 30 %. Podle volebního modelu, který v neděli zveřejnila Česká televize, by se do Sněmovny dostalo devět stran.

Piráti by v září dostali 15,5 % hlasů, meziměsíční pokles činí 1,5 procentního bodu. ODS zůstala na podpoře 14,5 %. O dva procentní body si pohoršilo hnutí SPD, získalo v září by získalo šest procent hlasů.

Podpora STAN vzrostla o půl procentního bodu na 5,5 procenta. Na pěti procentech byly vedle ČSSD také TOP 09 a KDU-ČSL. Lidovcům se zisk v porovnání se srpnem nezměnil, TOP 09 si polepšila o půl procentního bodu.

Nezměnila se podpora nového uskupení Václava Klause mladšího Trikolóra. Získalo by 3,5 % hlasů, což by na vstup do Sněmovny nestačilo. Zisk Trikolóry dal analytik Kantar CZ Pavel Ranocha do souvislosti s klesající podporou hnutí SPD. „Zhruba polovina, nebo dokonce více než polovina lidí, kteří odešli od tohoto hnutí, se přesunuli k Trikolóře,“ uvedl. Klause mladšího podle Ranochy pokládají za zkušenějšího a serióznějšího politika.

Nezměnila se podpora nového uskupení Václava Klause mladšího Trikolóra. Získalo by 3,5 % hlasů, což by na vstup do Sněmovny nestačilo.

Průzkum se uskutečnil mezi 16. zářím a 5. říjnem mezi 872 respondenty. Statistická chyba činí 1,3 procentního bodu až tři procentní body.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...