15. dubna 2010 13:54, aktualizováno  16:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podporuji kocoura Mikeše, hlásá náměstek Blažek. A desetitisíce lidí s ním

Čínské vydání příhod kocoura Mikeše. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínské vydání příhod kocoura Mikeše. | foto: Reprofoto

PRAHA "Lada není rasista, kocoura Mikeše ve školách chceme." Tak by se dala shrnout poselství, která spojují skupiny lidí na sociální síti Facebook. Roztrhl se s nimi pytel. Založením vlastní skupiny se Mikeše zastal i první náměstek pražského primátora Rudolf Blažek (ODS).

Romské sdružení Roma Realia požaduje zakázat kreslenou postavičku kocoura Mikeše coby učební pomůcku ve školách. Spisovatel Josef Lada byl podle nich rasista, o čemž prý svědčí některé pasáže v jeho knihách.

Takový návrh ale vyvolal mezi lidmi nevoli. Za špatný vtip ho považují i další romská sdružení.

K tématu:

Lidé se přidávají po tisících
Proti záměru sdružení Roma Realia se bouří také tisíce lidí na Facebooku. Skupin na Mikešovu podporu lze napočítat minimálně na tři desítky. 

Nejpočetnější z nich už má přes stotisíc členů, ti přitom přibývají každou hodinu po tisících. Zatímco ve středu odpoledne měla skupina jen kolem tří tisíc členů, ve čtvrtek odpoledne jich je mnohonásobně více.

Řád Bílého lva pro Mikeše
Černého kocoura se založením skupiny Řád Bílého lva pro kocourka Mikeše! zastal na sociální síti i první náměstek pražského primátora Rudolf Blažek.

Bobšíková najme právníky

"Vzít obranu diskriminovaného kocoura do vlastních rukou" se rozhodla Suverenita - blok Jany Bobošíkové. Podle agentury Mediafax plánuje najmout právníky a zachránit kocoura Mikeše pro budoucí generace dětských čtenářů. Zároveň je strana připravená zahájit petiční akci.

"Mám šest dětí a nedovedu si jejich výchovu představit bez zásadní pomoci kocourka Mikeše," píše Blažek v úvodním slově. Tvrdit, že Josef Lada byl rasista, je podle něj stejně absurdní jako označit Jana Karafiáta za náboženského fanatika, Boženu Němcovou za sociálně narušenou ženu nebo Aloise Jiráska za patologického lháře.

Romské děti se mohou cítit trapně
"Myslím si, že je to zbytečně nafouklé, ale na druhou stranu si dovedu představit, že romské děti se při čtení tohoto odstavce musí cítit trapně, neboť v tomto věku si každé dítě najde důvod toho druhého zesměšnit," uvádí se v jednom z názorů ve skupinové diskuzi.

"Pan Lada by se v hrobě obracel, kdyby tohle viděl!" píše jiný Mikešův fanoušek.

Většina příspěvků však komentuje plán romského sdružení kritičtěji. V mnohých případech je lze označit přímo za nenávistné.

Obavy z právě takových reakcí české společnosti včera uvedlo jiné romské sdružení, Romea. To označilo návrh předsedy sdružení Roma Realia Václava Miky "především za úsměvný". Mikův názor prý sdružení naprosto odmítá a Ladovu knihu v českých školách chce i nadále.

Kocoura Mikeše se zastává i Lucie Horváthová (SZ): " Mám ráda Josefa Ladu a jeho tvorbu a v žádném případě se necítím být diskriminovaná či poškozena jeho dílem. Nedávejme prostor podobným diskusím, ale zaměřme se na to, co je v této oblasti opravdu důležité. A to na reálné překážky romských dětí na základních školách," uvedla Horváthová, jediná zástupkyně romské komunity kandidující do sněmovny.

Z tiskového prohlášení romského sdružení Romea:

Titulky typu "Romům se nelíbí kocour Mikeš. Lada byl prý rasista" naprosto odmítáme a upozorňujeme, že dopis s požadavkem stažení pohádkové knížky je čistě aktivitou pana Mika a jeho spřátelených sdružení. Nejedná se tedy o názor obecně sdílený romskou komunitou (žádná hromadná petice jej nedoprovází!), a tedy paušalizace není namístě.

Josef Lada, stejně jako spousta jiných autorů, užíval ve své tvorbě termín, jenž i samotní Romové považovali v dané době za neutrální. Nejde o to, teď přepisovat všechny tituly, které obsahují termín Cikán, ale diskutovat o kontextu, v němž vznikají díla nová. Nebudeme teď přece brojit proti hudebním skladbám či slavným filmům.

spaŠárka Pálková