Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Rozloučení s létem. Je tu rovnodennost, začíná astronomický podzim

ilustrační snímek foto: Martin Veselý, MAFRA

V 8:50 středoevropského letního času nastala rovnodennost a začal astronomický podzim. V daném okamžiku Slunce opustilo znamení Panny a vstoupilo do Vah. Den je dnes stejně dlouhý jako noc. Začátek letošního astronomického podzimu doprovodí ochlazení a déšť, na počátku příštího týdne by se ale mělo opět vrátit teplé a slunečné počasí.
  8:37aktualizováno  9:38

Střídání ročních období je způsobeno sklonem zemské osy. Protože je zemská osa nakloněna o úhel 23,5 stupně, při oběhu Země okolo Slunce se opakovaně přiklání a odklání severní a jižní polokoule.

Jestliže je ke Slunci právě přikloněná severní polokoule, je v Česku a dalších zemích na této polokouli léto a na jižní je zima. Je-li přikloněna jižní polokoule, je tomu naopak.

Podzimní rovnodennost může podle odborníků vzácně nastat i 21. září, což bylo naposledy v roce 643 a příště to bude v roce 2092 nebo 2096. Může být také 24. září, jako tomu bylo v roce 1931 a znovu bude v roce 2303.

„Důvod souvisí s dobou oběhu Země kolem Slunce. Ta trvá přesně 365 dní šest hodin devět minut a 13 sekund. Náš civilní kalendář má ale pouze celé dny, proto musíme kvůli synchronizaci s děním v přírodě tu a tam zařadit přestupný den, nebo jej naopak vynechat. A než se tak stane, zažíváme podobné hrátky,“ uvedli.

Z pohledu meteorologů podzim začíná 1. září a končí posledním dnem listopadu. Pevně stanovená tříměsíční období byla zavedena pro potřeby jednotného zpracování klimatologických dat.

Máte rádi podzim?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00sobota 30. září 2023. Anketa je uzavřena.

ANO392
NE126
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!