Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Poeziomat? Rozhodně to nebude nudná čítanka, říká autor nového projektu

Slovensko

  7:00
PRAHA - Poezii do pražských ulic hodlá v následujících týdnech vnést Ondřej Kobza, kavárník a nadšenec, který stojí mimo jiné za populárním projektem klavíry v ulicích. V parku na Kampě vyroste v říjnu veršomat, poetický altán s otištěnými básněmi, na náměstí Míru pak Kobza umístí jukebox s audionahrávkami, takzvaný poeziomat.

Veršomat, poetický altán s básněmi, by měl na pražské Kampě vyrůst letos v říjnu foto: Ondřej Kobza

"Oba projekty se zaměňují, ve skutečnosti jde ale o něco jiného. Veršomat je malá odnož poeziomatu, který by do budoucna mohl stát i v dalších městech, podobně jako piana," říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Ondřej Kobza.

První návrh veršomatu, dalšího z projektů Ondřeje Kobzy

Lidovky.cz: Proč chystáte hned dva různé "básnické" automaty?
Poeziomat, totiž přístroj s nahranými básněmi v autorském provedení, plánuji dlouho. Mluvil jsem o něm s kamarádem, který je docela staromilec, zařízení na audiobásně se mu nelíbilo, a načrtl mi na papír altánek s válci, který známe z vlakových nádraží jako umístění jízdních řádů. Je to taky takový automat, jenom bez elektřiny. Proto děláme obojí a asi i proto došlo trochu k nedorozumění, že se v médiích projekty zaměňují.

Partie pod širým nebem

Po klavírech v ulicích umisťuje Ondřej Kobza na veřejná prostranství také šachové stolky. Aktuálně je jich umístěno pět, v průběhu příštího roku Kobza plánuje i další rozšířování.

Lidovky.cz: Jak daleko jste s realizací?
Je to úplně čerstvé, sami si všechno zkoušíme a osaháváme. Před pár dny nám teprve radnice Prahy 1 schválila umístění veršomatu na Kampě, odhalení proběhne nejdřív na konci října, nejpozději v listopadu. Právě na Kampě mi nejde jen o samotný veršomat – rád bych zútulnil celý zdejší prostor směrem od Újezda. Součástí projektu je i výsadba popínavých rostlin, umístění lavičky a tak dále.

Vandalismus a krádeže

"Je pravda, že některé šachové stolky v ulicích vypadají jako školní lavice, tudíž by teoreticky ukrást šly. Zatím se to naštěstí nestalo," říká Ondřej Kobza. S vandalismem ze stran veřejnosti se při svých projektech však setkává pravidelně. "S tím se ale u nás tak nějak musí počítat. Například po umístění šachového stolku na náměstí Míru ho hned druhý den někdo posprejoval a my ho museli vyčistit," říká Kobza.

Lidovky.cz: Jaké básně budou obě zařízení obsahovat?
Poeziomaty zaměříme na současnou poezii, maximálně s pár přesahy do historie. Z devadesáti procent v nich budou básně od žijících básníků. Rozhodně to tedy nebude nudná čítanka. Jelikož autorem jsem já, přidám tam i některé svoje oblíbené autory, Ivana Martina Jirouse nebo Bohuslava Reyneka. Podobné to bude i s veršomatem na Kampě. S tím, že zde budeme respektovat i daný prostor, a zařadíme tak třeba básně Vladimíra Holana, který ve vile na Kampě žil.

Lidovky.cz: Plánujete je rozmisťovat i dál, podobně jako piana?
Zatím určitě něplánujeme další rozmisťování veršomatů, k rozšíření jsou spíš vhodné právě poeziomaty. První nainstalujeme také v říjnu na náměstí Míru. Nedávno jsem měl schůzku s ředitely Českých center, kteří projevili zájem i o umístění v několika evropských městech. Podle mě je reálné, že třeba za rok bude stát poeziomat ve dvaceti nebo třiceti městech. S veršomatem teprve uvidíme, kam to povede. Zrovna mi volal výrobce venkovních altánů, že by nám ho vyrobil. Tak třeba nakonec budou veršomaty zdobit české parky ve velkém.

Lidovky.cz: Velké vize jste původně neměl ani s dnes populárními klavíry v ulicích. Předpokládal jste při instalaci prvního piana, jak oblíbenými doplňky veřejného prostoru se stanou?
Plánoval jsem rozmístit tak pět pian, nic víc. Dneska jich je po České i Slovenské republice tolik, že přesný počet ani nemám zmapovaný. Nějaké klavíry šly totiž přese mě - sám jsem je koupil, nebo mi je různí lidé darovali – dost už jich ale lidi instalují sami. Líbí se mi některá unikátní a kuriózní umístění, například klavír, který parta lidí z Olomouce umístila na Svatý Kopeček.

Lidovky.cz: Do většího povědomí veřejnosti jste se dostal loni v prosinci, kdy na klavír umístěný v Praze na Palachově náměstí zahrál policista (více čtěte ZDE), letos v srpnu se stal hitem také turista z Libanonu na pražském letišti. Setkal jste se sám také s nějakými dalšími podobnými situacemi?
Těší mě, že i díky sociálním sítím mají piana takový úspěch – Libanonec už má na Youtube před dvanáct milionů zhlédnutí. Rád se chodím k jednotlivým klavírům do ulic dívat, dennodenně jsem svědkem mnoha zajímavých akcí. Vybavuji si situaci v souvislosti se šachovým stolkem umístěným na náměstí Míru. Pravidelně k němu chodí hrát dvojice takových sociálně zanedbaných ztracenců, nicméně sympatických týpků. Fotku jednoho z nich zhlédl jiný hráč na Facebooku a zjistil, že jde o člena nějakého šachového oddílu, který se ostatním před pěti lety ztratil z kontaktů a nic o něm nevědí. Je to zajímavé, určitě po tomto příběhu ještě budeme dál pátrat.

Lidovky.cz: Říkáte, že některé klavíry do ulic sám kupujete. Nakolik si projekty financujete sám?
Z valné většiny všechno kupuji já. Na šachové stolky mi teď přispěly také radnice Prahy 2 a Prahy 8, ale jen z menší části. Je to finančně náročné, veršomat na Kampě vyjde asi na sto tisíc korun, takže ještě musím vymyslet, kde je sehnat.

Lidovky.cz: Nahrává vašim projektům současné předvolební období?
Ani to nepociťuju, mně se ani pražští politici nic moc slibovat nesnaží.

PRAŽSKÝ VÝVAR

Ukázat, že i jedinec může spoluvytvářet prostředí, ve které žije. Heslo, kterým se Ondřej Kobza řídí při realizaci venkovních projektů jako piana v ulicích, šachy na ulici a nejnověji také poeziomat či veršomat.

K nadšení v podobné projekty chce přijmout i další dobrovolníky. "Jednou z iniciativ, kterou pořádám, je Pražský vývar. Letos se bude konat 24. září v budově Magistrátu hl. m. Prahy.

V rámci akce odprezentují účastníci čtyři projekty s kreativními nápady na zkultivování Prahy. Každý účastník přispěje částkou 100 korun a veškeré vybrané peníze jdou potom na vítězný projekt, o kterém se rozhodne hlasováním.

Je to spíš symbolická akce, vybere se na ní třeba dvacet tisíc, lidem ale i tato částka může pomoci začít na něčem pracovat i bez toho, aniž by měli zaregistrované občanské sdružení nebo museli složitě žádat o granty," podotýká Kobza.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!